VÝSKYT ARYTMIÍ U PACIENTŮ S AKUTNÍM STEMI LÉČENÝCH PRIMÁRNÍ PCI – PILOTNÍ DATA

M. Mikolášková, J. Kaňovský , T. Ondrúš, T. Nováková, A. Plešková, M. Poloczek , R. Miklík, O. Boček , J. Špinar, P. Kala (Brno)
Tématický okruh: Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský, XXII. výroční sjezd ČKS

Úvod: Primární PCI (pPCI) je metodou volby pacientů s akutním infarktem myokardu (AIM) s elevací ST úseků (STEMI). V případě STEMI dolní stěny (DS) levé komory je asi v 1/3 případů postižena i komora pravá (PK). Podrobná data o průběhu, výskytu dysrytmií u AIM s postižením PK u souboru léčeném pouze pPCI nejsou v současnosti k dispozici.

Cíl práce: Srovnání výskytu závažných arytmických příhod v průběhu prvních 48 hodin od vzniku STEMI v závislosti na lokalizaci AIM.

Charakteristika souboru a metodika: Soubor tvořilo 100 konsekutivně přijatých pacientů pro STEMI léčených pPCI, kteří podepsali informovaný souhlas a u nichž se jednalo o první AIM v životě (20 pacientů bylo vyřazeno pro nedostatečnou kvalitu EKG záznamů). Celkem 80 pacientů, 61% mužů s průměrným věkem 62 let, bylo rozděleno do 3 skupin: STEMI přední stěny (PS: 37 pac.; 46%), dolní stěny bez PK (DSPK-: 30 pac.; 38%) a STEMI DS s postižením PK (DSPK+: 13 pac.; 16%). Postižení PK bylo definováno 1mm elevací ST úseku ve svodu V4R. Výskyt závažných arytmických příhod byl analyzován pomocí kontinuální EKG monitorace (AVB II.-III.st., fibrilace síní (FISI), fibrilace komor (FIKO), setrvalé a nesetrvalé komorové tachykardie (SKT a NSKT). Jednotlivé skupiny byly vzájemně statisticky porovnány na hladině významnosti p=0,05.                                                       

Výsledky: Kombinace závažných srdečních arytmií se ve skupinách s postižením PS vs DSPK- vs DSPK+ vyskytly u 21 pacientů (57%) vs 21 pacientů (70%) vs 11 pacientů (85%) (p= 0,01; PS vs DS±PK, p=0,26; PS vs DSPK- a p=0,07; PS vs DSPK+).

Závěr: U pacientů se STEMI DS s/bez postižení PK jsme pozorovali významně vyšší výskyt kombinace závažných arytmií ve srovnání se STEMI PS. Postižení PK nezvýšilo riziko arytmií. Soubor pacientů je průběžně rozšiřován. Podpořeno grantem IGA MZ ČR NT13767-4.