Cíl: U pacientů zařazených do registru CZECH-2 zjistit výskyt hlavních nežádoucích kardiovaskulárních příhod od 30.dne do 1 roku a zhodnotit užívání farmakoterapie při jednoroční kontrole.
Metodika a výsledky: Registru CZECH-2 se účastnila 4 kardiocentra a 28 regionálních nemocnic v Jihočeském, Libereckém, Ústeckém a Plzeňském kraji. V říjnu a listopadu roku 2012 bylo do registru zařazeno 1221 pacientů (průměrný věk 68 ± 13 let) hospitalizovaných s pracovní diagnózou akutního koronárního syndromu. 30-denní mortalita v registru byla 5.7%. Všechna centra zařazená v registru CZECH-2 se zapojila do jednoročního sledování pacientů. Při kontrole investigátoři hodnotí výskyt hlavních nežádoucích kardiovaskulárních příhod (úmrtí/infarkt myokardu/revaskularizace intervenované tepny/rehospitalizace pro srdeční selhání/CMP), závažného krvácení a užívání farmakoterapie. T.č. jsou známá data z kontrol 806 pacientů. Po 30.dni zemřelo 57 (7.1%) pacientů, z toho 22 (45%) pacientů zemřelo z kardiovaskulárních příčin. Infarkt myokardu ve sledovaném období prodělalo 16 (2.1%) pacientů, opakovaná revaskularizace intervenované tepny proběhla u 22(2.9%) pacientů, CMP prodělalo 11 (1.4%) pacientů. Z důvodu srdečního selhání bylo rehospitalizováno 46 (6.1%) pacientů a závažné krvácení bylo zjištěno u 13 (1.7%) pacientů. Na Výročním sjezdu budou po dokončení kontrol a analýze dat prezentovány detailní informace včetně užívání farmakoterapie.
Závěr: Jednoroční sledování pacientů v registru CZECH-2 podává důležité informace o střednědobém osudu nemocných v minulosti hospitalizovaných pro akutní koronární syndrom v reálné praxi neselektované populace.