POUŽITÍ INJEKTORU KONTRASTNÍ LÁTKY ACIST A SNÍŽENÍ RADIAČNÍ ZÁTĚŽE LÉKAŘE PŘI KARDIOLOGICKÝCH DIAGNOSTICKÝCH A INTERVENČNÍCH VÝKONECH.

M. Mates, K. Kopřiva, O. Aschermann, P. Formánek, P. Kmoníček, D. Zoul, P. Neužil (Praha)
Topic: Interventional cardiology
Type: Presentation - doctors, 22th CSC Annual Congress

Cíl. Automatický injektor ACIST je určen k podání kontrastní  látky bezpečně přímo do koronární tepny Možnost dálkové ovládaní umožňuje během angiografických záznamů odstoupit od zdroje ionizujícího záření.  Protože radiační zátěž  intervenčního kardiologa klesá se čtvercem vzdálenosti od zdroje ionizujícího záření je možné předpokládat její snížení při použitím systému ACIST. Cílem práce bylo retrospektivní hodnocení dávky ionizujícího záření  pro vyšetřujícího lékaře před a po zavedení systému ACIST do rutinní klinické praxe oddělení invazivní kardiologie
Soubor a metodika: Byly hodnocené dvě období: Referenční období  (květen až červenec v roce 2012) a  období s použitím injektoru (květen až červenec v roce 2013). Sledované parametry byly následující:  průměrné dávky  pro z osobní dozimetrie pro 5 lékařů (hodnocen Povrchový a Hloubkový dávkový ekvivalent), průměrné skiaskopické časy na katetrizační výkon Výsledky dozimetrického sledování byly zprostředkovány oddělením lékařské fyziky.
Výsledky. Výsledky jsou uvedeny v grafech 1. až 3. Nebyl nalezen významný rozdíl v délce skiaskopického času a počtu výkonů pro jednotlivé lékaře ve srovnání obou sledovaných období. Byl nalezen významný rozdíl mezi hodnotami dávkových ekvivalentů v referenčním a sledovaném období.
Závěr. Zavedení systému ACIST nezměnilo významně délku skiaskopického času a pravděpodobně vedlo ke snížení radiační zátěže katetrizujících lékařů při kardiologických diagnostických a léčebných katetrizačních výkonech.