FULMINANTNĚ PROBÍHAJÍCÍ OBROVSKOBUNĚČNÁ MYOKARDITIDA ZVLÁDNUTÁ MECHANICKOU SRDEČNÍ PODPOROU A SRDEČNÍ TRANSPLANTACÍ

H. Moravcová, J. Krejčí , P. Hude, J. Seménka, J. Sikora, M. Rezek, V. Žampachová, P. Němec, J. Ondrášek, L. Špinarová (Brno)
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Poster - lékařský, XXII. výroční sjezd ČKS

Úvod: Obrovskobuněčná myokarditida (GCM) je vzácnou formou myokarditidy nejasné etiologie. Manifestuje se akutním nebo subakutním srdečním selháním doprovázeným arytmickými komplikacemi. Je diagnostikována na základě endomyokardiální biopsie (EMB). Patognomické pro tuto nemoc jsou obrovskobuněčné elementy v histologickém obraze.

Popis případu: Prezentujeme případ 57-leté ženy s progredující dušností a dysfunkcí levé komory. Byla provedena koronarografie s negativním  nálezem a optimalizována léčba srdečního selhání. Stav rychle progredoval, byl komplikován AV blokádou III. stupně s nutností zavedení dočasné kardiostimulace. Pro suspekci na obrovskobuněčnou či fulminantní myokarditidu byla provedena EMB. Následoval rozvoj kardiogenního šoku s multiorgánovým selháním. Intraaortální balonková kontrapulzace nevedla ke stabilizaci stavu, byla tedy indikována implantace mechanické srdeční podpory. Pacientka byla přeložena do Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie, kde byla zavedena extrakorporální membránová oxygenace (ECMO). Z EMB byla v této době potvrzena GCM a zahájena kombinovaná imunosupresivní léčba bolusy i.v. kortikoidů a cyklosporinem A. Přes iniciálně komplikovaný průběh (operační revize pro krvácení, infekce, renální selhání) se stav postupně stabilizoval, přesto odpojení od ECMO nebylo možné. Nemocná byla zařazena na čekací list pro srdeční transplantaci v urgentním pořadí a po 4 týdnech úspěšně transplantována. 48. pooperační den byla pacientka propuštěna v  dobrém stavu do domácí péče.

Závěr: GCM je vzácnou formou myokarditidy s velmi závažným průběhem. Zásadní diagnostickou metodou je EMB, farmakologická léčba i přes použití agresivní imunosuprese často nemusí být úspěšná a je třeba použít mechanické srdeční podpory. Definitivním řešením je často srdeční transplantace. Práce vznikla za podpory grantu IGA ČR č. NT 14087.