Cíl: Představit dedikovaný program perkutánních koronárních intervencí věnčitých tepen v Krajské nemocnici Liberec. A dále prezentovat naše výsledky z období 2018 až 2024. Perkutánní koronární intervence (PCI) chronických uzávěrů věnčitých tepen (CTO) představují nejkomplexnější katetrizační výkony na věnčitých tepnách. Rozvoj specifických postupů a algoritmů strategie, spolu se zkušenostmi operatéra a zdokonalováním instrumentárií, zvyšuje úspěšnost a zároveň i bezpečnost výkonu.
Ve sdělení podáváme přehled jednotlivých kroků PCI CTO, klinickou indikaci, strategii a techniky, cévní přístupy, péči o pacienta a komplikace. Rovněž prezentujeme naše zkušenosti s CTO programem v Krajské nemocnici Liberec.
Soubor a metodika: Retrospektivně jsme analyzovali prospektivně nabíraná data 366 provedených PCI CTO u 325 pacientů v období mezi lety 2018-2024.
Výsledky: Průměrný věk pacienta byl 67 let, 81% tvořili muži. Pacienti s CTO byli polymorbidní, diabetes mellitus byl přítomný u 41%, ischemická choroba dolních končetin u 17% a předchozí aortokoronární bypass u 23% nemocných. Průměrné Japanese-CTO skóre určující technickou náročnost výkonu bylo 2,3. Technická úspěšnost intervence byla 85,6% a stoupla z 52,4% v roce 2018 na 94,4% v roce 2024. Retrográdní přístup byl použit u 30% intervencí.Klinicky vyjádřené komplikace nastaly u 4,2% intervencí a hospitalizační mortalita v našem souboru činila 0,8%.
Závěr: Dedikovaný CTO program prováděný zkušenými operatéry a týmem nabízí pacientům efektivní a bezpečný způsob ošetření jejich koronárního postižení. Takto specializovaný program klade zvýšené nároky na péči o pacienty během dlouhých a komplexních výkonů, i na znalosti a schopnosti sester v týmu, umožní jim lepší pochopení použitých technik, analýzu RTG obrazu a včasné rozpoznání komplikací.