DLOUHODOBÁ MONITORACE EKG U DĚTÍ A MLADISTVÝCH

P. Vít, D. Humlová, J. Navrátil, V. Bulková, M. Burešová, M. Pejchl, J. Blahák (Brno, Praha)
Tématický okruh: Pediatrická kardilogie
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XVIII. výroční sjezd ČKS
Sdělení navržené do bloku Asociace/PS/OS: PS Pediatrická kardiologie

Úvod:
Holterovské monitorování ekg umožňuje snímání většinou 24 nebo 48 hodin. V některých  indikacích je nutné i u dětí dlouhodobější sledování ekg.

Metodika:
V našem souboru jsme použili  periodické kontinuální monitorování ekg 1 svodovým záznamníkem Vitaphone Tele-ECG-Loop recorder s konfigurovatelnou detekcí arytmií spolu s manuální možností spuštění záznamu. Pro epizodické monitorování symptomů jsme použili ekg nahrávací kartu   Vitaphone 100 IR  s kapacitou 3x300 sec. Data byla odesílána automatickým vytáčením prostřednictvím Infra Red rozhraní mobilního telefonu.Po odeslání ekg záznamu  pacientem, byly ekg záznamy neprodleně  k dispozici v elektronické formě (email).

Soubor :
Vyšetřili jsme celkem 50 pacientů v období od 10/2008 do 12/2009 od 6 měsíců do 18 let. Indikace k vyšetření byly následující :  40  pacienti (pt) pro palpitace, 3 pt pro zhodnocení efektu léčby, 1 pt pro asymptomatickou pauzu na Holterovském monitorování ekg,  5 pt po vysazení antiarytmické léčby.

Výsledky:
7  pt byla nalezena supraventrikulární paroxysmální tachykardie, 4 z těchto pacientů jsou již po katetrové RF ablaci. U 2 pt byla provedena změna antiarytmické terapie

Závěr:
U dětských pacientů je periodické nebo epizodické dlouhodobé monitorování  ekg indikované. Ve srovnání s klasickým transtelefoním přenosem  dat pevnou llinkou má celou řadu výhod, zejména  kvalitu zasílaného signálu.