Cíl: Zhodnotit soubor provedených pravostranných katetrizací ve FNO v letech 2012 a 2013
Soubor a metodika: Od 1.1.2012 do 31.12.2013 jsme na našem pracovišti provedli 78 pravostranných katetrizací – 35 v roce 2012, 43 v roce 2013. Indikací k vyšetření byly srdeční vady před zvažovnou operací u 62 pacientů, nejasná dušnost a podezření na plicní hypertenzi při echokardiografickém vyšetření u 16 pacientů.
Výsledky: Plicní hypertenze byla diagnostikována u 75 pacientů, z toho lehká u 14, středně těžká u 26 a těžká u 35 pacientů.
Čistě postkapilární plicní hypertenze byla zachycena u 29 pacientů, poskapilární plicní hypertenze s reaktivní složkou (out of proportion) u 41 pacientů, prekapilární plicní hypertenze u 2 katetrizací( 2x tatáž pacientka), hyperkinetická plicní hypertenze při defektu síňového septa u 3 pacientů.
Dle Benátské klasifikace jsme diagnostikovali idiopatickou PAH u 1 pacienta, PAH asociovanou s vrozeným L-P zkratem u 3 pacientů, plicní hypertenzi u plicního onemocnění u 1 pacienta, zbytek pacientů (69) - měl plicní venozní hypertenzi. Ostatní typy plicní hypertenze nebyly diagnostikovány.
Stran dalšího postupu indikováno kardiochirurgické řešení (korekce chlopenních vad+revaskularizace) u 55 pacientů, jedna pacientka referována k Tx plíce, u dalších pacientů se postupovalo konzervativně. Jediná pacientka s idiopatickou plicní arteriální hypertenzí byla konzultována s centrem plicní hypertenze, pro závažné komorbidity, horší mobilitu a věk však dále nebyla došetřována.
Závěr: I přes nynější vedoucí úlohu echokardiografie v diagnostice plicní hypertenze a chlopenních vad, je úloha pravostr. katetrizace s posouzením hemodynamických ukazatelů metodou volby a to zejména u pacientů před Tx srdce a jinou KCH operací, potřeby určení typu, tíže, event. reverzibility plicní hypertenze a kvantifikaci zkratových vad.