V našem sdělení chceme prezentovat systém péče o kandidáty srdeční transplantace v ambulanci pokročilého srdečního selhání našeho kardiocentra. Při dobré organizaci lze ve spolupráci specializovaných sester a lékařů realizovat velkou část transplantačního programu ambulantně.
Péče o kandidáty srdeční transplantace obnáší jednak pečlivé klinické sledování, které spočívá v pravidelných ambulantních kontrolách po 4-6 týdnech. časté kontroly se zhodnocením stavu a úpravou léčby podle klinických a laboratorních nálezů jsou dobrou prevencí rozvoje epizod závažných dekompenzací. Velkou roli zde hraje dodržování režimových opatření pacienty. Úloha specializovaných sester je hlavně v pečlivé edukaci nemocných. Přínosem je i možnost telefonických konzultací pacientů se sestrou například ohledně správného dávkování diuretik . Sestra musí správně identifikovat situace, kdy je potřeba kontaktovat lékaře, eventuelně doporučí návštěvu místního kardiologa, či ambulance v kardiocentru. V posledních letech máme dobré zkušenosti s prováděním hemodynamických vyšetření k určení stupně plicní hypertenze ambulantně. Sestra nejprve spolu s lé kařem nemocného vyšetří a posoudí klinický stav, ten pak absolvuje odběry a invazivní vyšetření. Po pobytu na lůžku stacionáře je zkontrolován a po doporučení dalšího postupu propuštěn domů. Na lůžkové oddělení jsou pak přijímáni pouze nemocní se známkami srdeční dekompenzace.
Tento systém péče o nemocné na čekací listině k transplantaci srdce představuje model léčby všech nemocných s pokročilým chronickým srdečním selháním. Nízká úmrtnost na čekací listině je dokladem toho, že i pacientům ve velmi pokročilé fázi onemocnění lze pravidelnou péčí ve spolupráci specializovaných sester a lékařů zlepšit prognózu.