Úvod:
Přítomnost perikardiálního výpotku může být spojena s celou řadou onemocnění. Patří mezi ně infekční choroby, kardiální postižení, traumata, metabolické poruchy nebo maligní procesy, no může být taky první manifestací systémového onemocnění. V tomto sdělení popisujeme případ pacientky, u které byl významný perikardiální výpotek součásti obrazu později diagnostikovaného systémového lupus erythematodes.
Popis případu:
Pacientka, ročník 1952, anamnesticky arteriální hypertenze, DM, asthma bronchiale, stp. iCMP, na koronární jednotce pod obrazem srdečního selhání, přítomen významný perikardiální výpotek. Vstupně perikardiocentéza s evakuací 600ml žlutého výpotku. Kontrolní echo bez perikardiální separace, zachovalá funkce LK, středně těžká dysfunkce PK, zn. těžké plicní hypertenze. Nadále hyposaturace, dyspnoe, potenciace parenterální diuretické terapie, Simdax, dle CT intersticiální plicní proces s nasedající infiltrací, ATB v kombinaci, antimykotika. Další průběh komplikován rozvojem síňové tachykardie s rychlou odpovědí komor, podáván Digoxin, Amiodaron, laboratorně progrese renální insuficience, oligurie, kontinuálně Furosemid, s efektem. S ohledem na nálezy pacientky suspekce na systémové onemocnění, odběr autoprotilátek, vysoce pozitivní ANA. Léčena pulzní terapií kortikosteroidy, s uspokojivým efektem. Stav zlepšen, k další terapii přeložena na plicní oddělení. Následně potrvzena diagnóza systémového lupus erythematodes. Bohužel v následujících měsících pacientka zmírá na projevy základního onemocnění.
Závěr:
Perikardiální výpotek je poměrně častým nálezem, který ale může být způsobený závažným onemocněním, vyžadujícím okamžitou a komplexní léčbu.... A právě na tento fakt nesmíme v rámci diferenciální diagnostiky zapomenout!