CT KORONAROGRAFIE MÁ VYSOKOU NEGATIVNÍ PREDIKTIVNÍ HODNOTU V HODNOCENÍ VZNIKU RESTENÓZY PO IMPLANTACI STENTU DO KMENE LEVÉ VĚNČITÉ TEPNY

P. Čadová, D. Zemánek, T. Adla, J. Veselka (Praha)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský, XVIII. výroční sjezd ČKS

Úvod: Restenóza po perkutánní koronární intervenci (PCI) kmene levé věnčité tepny (LMCA) může být spojena se vznikem fatálního infarktu myokardu nebo náhlé srdeční smrti. V odstupu několika měsíců po PCI je obvykle doporučována kontrolní selektivní koronarografie (SKG) k odhalení vzniku případné restenózy LMCA. Cílem práce je zjistit, zdali CT koronarografie je vhodnou neinvazivní metodou k detekci vzniku restenózy po PCI  LMCA.
Metodika: Do studie bylo zahrnuto 32 pacientů (56% mužů, 67± 13 let), kteří byli vyšetřeni dvakrát pomocí SKG, intravaskulárním ultrazvukem (IVUS) a CT koronarografií  během 9 měsíců po PCI. Dvacet pět pacientů bylo ošetřeno PCI s implantací lékového stentu (DES), 7 pacientů holého stentu (BMS). Významná restenóza byla definována jako zúžení průměru tepny při SKG o více než 50 %  a minimální plochou lumina (MLA) menší než 6 mm2 měřené dle CT koronarografie a IVUS. IVUS byl považován za zlatý standard v hodnocení vzniku významné restenózy LMCA.
Výsledky : Pomocí všech metod bylo provedeno 39 vyšetření, která proběhla bez komplikací. Nalezli jsme 2 (SKG), 8 (CT) a 1 (IVUS) restenóz. Pozitivní prediktivní hodnota dle SKG a CT koronarografie byla 50 % a 12,5%. Negativní prediktivní hodnota pro obě metody byla 100%.
Závěr: CT koronarografie i SKG mají vysokou negativní, avšak nízkou pozitivní prediktivní hodnotu při detekci restenózy LMCA. Naše výsledky tudíž naznačují, že CT koronarografie je použitelné vyšetření pro vyloučení restenózy LMCA, její případný nález však musí být ve většině případů ověřen pomocí IVUS.