Úvod: Veno-venózní extrakorporální membránová oxygenace (VV-ECMO) je život zachraňující léčba při těžkém respiračním selhání, jejíž cílem je přemostění kriticky nemocného pacienta k zotavení nebo transplantaci plic.
Popis případu: Prezentujeme případ 59letého muže bez interních komorbidit, který byl transportován do terciálního centra pro progresivně se zhoršující respirační selhání vlivem těžkého poškození plic při COVID-19 i přes agresivní umělou plicní ventilaci. Okamžité zavedení VV-ECMO vedlo k promptní korekci hypoxie a hyperkapnie, nicméně všechny další terapeutické postupy při snaze o weaning z VV-ECMO selhaly. Pacient během dlouhé hospitalizace na VV-EMO překonal přibližně 40 infekcí pocházejících zejména z respiračního traktu, ale i 5 infekcí krevního řečiště (obr. 1). Nemocný strávil 183 dní na antibiotické, antivirotické či antimykotické léčbě s celkovou spotřebou 2,2 kg antimikrobiálních látek. I když ostatní orgánové funkce zůstaly stabilní, došlo k postupnému vzniku dilatace a systolické dysfunkce pravé srdeční komory vlivem vývoje těžké prekapilární plicní hypertenze vyžadující inotropní léčbu. Pacient podstoupil úspěšnou bilaterální transplantaci plic po 207 dnech na VV-ECMO podpoře.
Závěr: Prezentovaný případ poskytuje důkaz pro využití dlouhodobé VV-ECMO podpory u těžkého průběhu COVID-19 jako mostu k transplantaci plic.