DYNAMICKÁ KOMPRESE KMENE LEVÉ KORONÁRNÍ ARTERIE

J. Šeleng, P. Kukla, J. Václavík, R. Karas (Ostrava)
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXX. výroční sjezd ČKS

Úvod: Díky rozsahu krevního zásobení myokardu si kmen levé věnčité tepny (left main, LM) právem vysloužil přezdívku „the widow-maker artery“. Aterotrombotický jakožto nejčastější typ uzávěru či stenózy LM u infarktu myokardu charakterizují typické EKG změny a vysoká časná mortalita. Dynamická zevní komprese ostia LM je poměrně vzácnou příčinou tranzitorní ischemie v tomto povodí.

Kazuistika: Naše kazuistika popisuje případ pacienta středního věku s typickým klinickým obrazem a EKG nálezem odpovídajícím akutnímu koronárnímu syndromu s elevacemi úseku ST v teritoriu LM. Byl standardně zaléčen a podstoupil urgentní selektivní koronarografii. Příčinou ischemie však nebyla obstrukční koronární ateroskleróza, nýbrž dynamická komprese ostia LM způsobená významnou dilatací kmene plicnice. Echokardiografické vyšetření s obrazem akutního cor pulmonale spolu s vizualizací trombotických hmot na CT angiografii a hemodynamickou nestabilitou pak prokazuje definitivní diagnózu „high risk“ bilaterální plicní embolie. Stav pacienta vyžadoval podání trombolytické léčby, po které došlo k jeho stabilizaci. Zdrojem embolizace byla flebotrombóza obou dolních končetin v terénu nově diagnostikovaného vrozeného trombofilního stavu.

Závěr: Masivní plicní embolie ohrožuje pacienta náhlou smrtí. Kromě svých hemodynamických důsledků se v určitých případech přičítá riziko vzniku rozsáhlé ischemie s indukcí maligní komorové arytmie. Naše kazuistika je připomenutím, že dvě etiopatogeneticky i klinicky odlišné diagnózy se ve výsledku mohou vzájemně kombinovat, klinicky maskovat, a tím ovlivnit další management pacienta a jeho prognózu.