PREDIKCE DLOUHODOBÉ MORTALITY U PACIENTŮ PO AKUTNÍM INFARKTU MYOKARDU S ELEVACEMI ST ÚSEKU: SELVESTER SKÓRE JE SUPERIORNÍ PATOLOGICKÝM Q KMITŮM.

M. Vyskočilová, P. Čučková, K. Hnátková, L. Koc, T. Ondruš, P. Lokaj, J. Pařenica, T. Novotný, P. Kala, M. Malík (Brno, London, United Kingdom)
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXX. výroční sjezd ČKS

Úvod a cíl: Rozvoj patologických Q kmitů u pacientů po akutním infarktu myokardu s ST-T elevacemi (STEMI) je dlouhodobě spojován s horší prognózou. V naší studii jsme porovnali prediktivní hodnotu parametrů EKG, konkrétně Q kmitu a Selvester skóre, vzhledem k dlouhodobé mortalitě pacientů po STEMI léčených primárních perkutánní intervencí (PPCI).

Soubor a metodika: Analyzovali jsme data 283 konsekutivních STEMI pacientů (103 žen) léčených PPCI. Přítomnost patologického Q kmitu byla hodnocena na elektrokardiogramech (EKG) před propuštěním a minimálně 72 hodin po vzniku bolestí na hrudi (72h Q). Selvester skóre jsme vyhodnocovali na akutních EKG a na EKG před propuštěním (72h Selvester skóre). Výsledky byly vztaženy k celkové mortalitě a ke klinickým a laboratorním proměnným.

Výsledky: Přítomnost patologického Q kmitu po 72 hodinách byla zjištěna u 184 pacientů (65,02%) a přítomnost Selvester skóre ≥6 u 143 pacientů (50,53%). V průběhu dalšího sledování, které činilo 5,69 ± 0.66 roku, zemřelo 36 pacientů (12.7%). Multivariantně bylo 72h Selvester skóre ≥6 silným nezávislým prediktorem smrti (p < 0.01 ve všech podskupinách definovaných klinickými a laboratorními proměnnými), zatímco přítomnost patologických 72h Q kmitů neměla žádnou nebo jen hraniční přídatnou hodnotu v predikci rizika.

Závěr: U STEMI pacientů léčených dle aktuálních doporučení je Selvester skóre silným nezávislým prediktorem dlouhodobé mortality a naopak přítomnost patologického Q-kmitu vykazuje pouze limitovanou nebo žádnou prognostickou hodnotu.