Cíl: Cílem studie je zhodnotit bezpečnost a účinnost katetrizační ablace fibrilace síní (FS) kombinací aplikací RF (radiofrekvenčního) proudu v režimu high power short duration a PF (pulsed field) ablace systémem Affera.
Metoda, soubor a výsledky: Systém Affera využívá k mapování a ablaci mřížkový expandibilní kateter Sphere-9. U každého pacienta byla provedena elektrická izolace plicních žil, u některých nemocných dále bylo pokračováno v lineárních liniích v levé a pravé síni. RF energie v režimu high power short duration (aplikace 4-6sec) se používala v anteriorním aspektu plicních žil a na mitrálním a trikuspido-kaválním (TC) istmu. PF aplikace se používaly při ablaci na posteriorním aspektu plicních žil a stropní linii. Do nerandomizované multicentrické studie bylo v našem centru zařazeno celkem 80 pacientů s paroxysmální (28) nebo perzistující (52) FS. Průměrný věk pacientů byl 62let. Kromě antrální izolace plicních žil byly u 64 pacientů doplněny lineární linie na stropě levé síně, u 49 lineární léze na mitrálním istmu a u 76 linie na TC istmu. Remapování levé a pravé síně po třech měsících od první ablace podstoupilo celkem 72 pacientů. 69% všech plicních žil bylo trvale izolováno, poslední část souboru (19 pacientů) byla realizována v upgradované specifikaci pulzní vlny-v této části souboru byla remapována rekonexe plicních žil jen u jednoho pacienta (2 plicní žíly). Bloky vedení v lineárních liniích jsme prokázali na TC istmu v 84%, na mitrálním istmu v 63% a na stropní linii v 88%. U dvou pacientů byla konfigurace kompletně PF/PF strategie s bloky ve všech (Mi,box,CTi) liniích při remapování. Žádné časné a pozdní komplikace nebyly detekovány.
Závěr: Předběžné výsledky katetrizační ablace parox./perzist FiS mřížkovým katetrem prokazují po upgradu specifikace pulzní vlny velmi příznivou efektivitu a bezpečnost v konfiguracích RF/PF či PF/PF.