Pacienti v pokročilém stádiu srdečního selhání mají významně sníženou mozkovou perfuzi(CBF),porušenou autoregulaci mozkové cirkulace (CVR) a snížené kognitivní funkce.Po srdeční transplantaci(OTS-TX)dochází k náhlému vzestupu CBF a susp ohrožení hyperperfuzním syndromem,postupně k restauraci CVR a kognitivních fcí.Transkraniálním UZ (TCCS) lze vyšetřit průtokové rychlosti v kmeni tepen Willisova okruhu,které korelují s CBF;lze též vyšetřit CVR stanovením BHI. Vyšetření je prováděno v kmeni střední mozkové tepny (ACM).Kognitivní fce.lze hodnotit MoCA testem
Teze:A)kandidáti TX (A) mají nižší VstřACM (jako korelát CBF) před TX ve srovnání s 1)zdravými subjekty kontrolní skupiny(B) 2)24-48h, 1 měsíc(M) a 6M po TX.B)kandidáti TX mají nižší CVR před TX ve srovnání s 1)subjekty KS a 2)1 a 6M poTX.C)kandidáti TX mají nižší MoCA skóre před TX ve srovnání s 1) subjekty KS a 2) se skóre 6M po TX
Soubor:kandidáti OTS konsekutivně vyšetřeni TCCS: je stanovena VstřACM a CVR před TX a 24-48h po TX(Vstř),1M a 6M po TX(Vstř a CVR).
MoCA test vyšetřen před a 6M po TX.KS je tvořena zdravými subjekty
Statistika:pro testování rozdílu mezi skupinami použit dvouvýběrový Wilcoxonův test. P<=0,05 považujeme za stat.významné.
Výsledky:v průběžné analýze pilotní fáze hodnotíme 9 pacientů (3Ž,prům.věk 57 let (36-66), kteří podstoupili TX a vyšetření TCCS před a 24-48h po TX(A). Jsou srovnány s výsl 11 subjektů KS(B).Všech 9 pac A mělo sníženou CVR ve srovnání s normou.CVR byla významně snížena ve sk A vs B (p=0,0002).Významný je i rozdíl v MoCA skóre (p=0,004).
Nebyl rozdíl v hodnotě Vstř A vs B (p=0,18)
Na hranici statistické významnosti byl rozdíl mezi Vstř v A před a 24-48h po OTS(p=0,0054).
Závěr:dosavadní výsledky prokazují význ. poruchu autoregulace mozkové cirkulace a kognitivních funkcíu kandidátů OTS.Nadále probíhí náběr a další analýzy, výsledky budou prezentovány.