Úvod: Plicní embolie je život ohrožující stav, často vznikající jako komplikace hluboké žilní trombozy. Velmi vzácnou komplikací je paradoxní embolizace trombu do tepenného systému dolních končetin. Popisujeme masivní plicní embolii s komplikací paradoxní embolizace do tepenného systému dolních končetin.
Popis klinického případu:
Uvádíme případ 31leté ženy, která byla přivezena na nízkoprahový urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno pro 14 dní progredující dušnost a pocit trnutí v dolních končetinách. V den přijetí trnutí dolních končetin progredovalo v bolestivost sahající od konečků prstů až po kolena bilaterálně. Pacientka neudávala bolesti na hrudi, či jiné obtíže. Pomocí zobrazovacích metod byla prokázána oboustranná submasivní plicní embolie s paradoxní embolizací do tepen dolních končetin, s okluzí AFC bilat., AFS a AFP vlevo, další okluze v oblasti truncus. tibiofibularis a okluze arteria iliaca interna. Echokardiograficky byla prokázána dilatace pravé komory se známkami tlakového přetížení.
V léčbě jsme nejprve zvolili systémovou tombolýzu, u které se projevil pouze parciální efekt, proto jsme přistoupili k oboustranné chirurgické trombektomii tepen dolních končetin, která již byla s dobrým efektem. Po doplnění transesofageální echokardiografie jsme diagnostikovali patentní foramen ovale, vysvětlující paradoxní embolizaci, který jsme řešili katetrovým uzávěrem. Pacientka následně po 6 měsících od prodělání embolie prošla kontrolou na hematologické ambulanci, její stav je nyní plně kompenzován na antikoagulační terapii, těší se dobrému zdraví.
Závěr: Oboustranná plicní embolie spolu s rozsáhlou paradoxní embolizací do tepen dolních končetin je velmi závažným stavem, který se podařilo zvládnout za pomocí farmakologické a chirurgické intervence.
Podpořeno MZ ČR – RVO (FNBr, 65269705)“