Dle WHO je telemedicína „souhrnné označení pro zdravotnické aktivity, služby a systémy, provozované na dálku cestou informačních a komunikačních technologií za účelem podpory globálního zdraví, prevence a zdravotní péče, stejně jako vzdělávání, řízení zdravotnictví a zdravotnického výzkumu.”
V období pandemie se ve FN Olomouc transformovalo oddělení akutní kardiologie na jednotku, která zajišťovala péči o covid pozitivní pacienty v plné resuscitační. Lůžková kapacita se rozšířila ze stávajících 8 lůžek na 15, což znamenalo i rozšíření a zaškolení personálu v krátkém čase.
Ošetřovatelská péče u pacientů, u kterých hrozí nebo již došlo k selhání životně důležitých funkcí je zaměřena především na zajištění základních lidských potřeb. Mezi tyto potřeby dle amerického psychologa Abrahama Maslowova patří fyzické potřeby, dýchaní, jídlo, pití, spánek, vylučování, homeostáza. Na druhém stupni Maslowovy pyramidy potřeb je uváděna potřeba bezpečí – tělo, rodina, kterou se nám díky telemedicíně podařilo saturovat a tím zlepšovat naši péči o pacienty v kritickém stavu. Bylo umožňováno pravidelné telefonické či video spojení pacienta s rodinou, čímž jsme dosáhli snížení počtu telefonátů rodin v exponovaných hodinách během dopoledne. V období pandemie 10/202- 12/2021 jsme hospitalizovali na našem pracovišti celkem 281 pacientů, kterým byla poskytována komplexní ošetřovatelská péče. Díky spojení s rodinou se tak dařilo plnit jak prvky bazální stimulace u pacientů v umělém spánku, tak získávat cenné informace o jejich zdravotním stavu, který nebylo možno odebrat rozhovorem – např. informace o nedoslýchavosti, poruše hybnosti, intolerancích aj.
S telemedicínou se nám podařilo ulehčit práci zdravotnickým pracovníkům v náročném období, umožnit pacientům být blíže rodině, umožnit rodinám být součástí naší péče či dát možnost posledního rozloučení a smíření.