Cíl:
Pacienti v kardiostimulačních ambulancích se často svěřují sestrám se svými obavami z omezení kvality života po implantaci kardiostimulátoru. Cílem práce proto bylo zhodnocení kvality života pacientů po implantaci kardiostimulátoru ve srovnání se stavem před implantací a posouzení rozdílu v kvalitě života mezi muži a ženami. Dalším cílem bylo prozkoumat informovanost pacientů o omezeních a režimových opatřeních spojených se stavem po implantaci kardiostimulátoru.
Soubor a metodika:
Šetření bylo prováděno pomocí strukturovaného dotazníku kvality života cíleného na nositele kardiostimulátoru. V období listopadu 2019 až srpna 2020 bylo do souboru zařazeno 100 náhodně vybraných pacientů (z toho 50 žen) 6-8 měsíců po implantaci kardiostimulátoru ve FN Plzeň.
Výsledky:
Celková kvalita života se vlivem implantace kardiostimulátoru zlepšila. Před implantací kvalitu života hodnotilo jako špatnou 23 jedinců, jako ani dobrou, ani špatnou 29 jedinců a jako dobrou 48 pacientů. Po implantaci se tyto hodnoty změnily na 0, 19 a 81 jedinců. Jako dobrou hodnotilo kvalitu života po implantaci 86 % mužů a 76 % žen. Informovanost o režimových opatřeních hodnotili jako nedostatečnou 3 respondéři, 67 jedinců ji hodnotilo jako malou, 30 jako dostatečnou. 77 jedinců by uvítalo větší informovanost o režimových opatřeních.
Závěr:
Implantace kardiostimulátoru vedla ve zkoumané populaci ke zlepšení kvality života. Většina pacientů by uvítala větší informovanost o omezeních a režimových opatřeních po implantaci kardiostimulátoru.