PERIPARTÁLNÍ KARDIOMYOPATIE JAKO VZÁCNÁ PŘÍČINA SRDEČNÍHO SELHÁNÍ

T. Grézl, M. Špalek, M. Porzer (Ostrava)
Tématický okruh: Kardio 35 - kazuistiky
Typ: Poster - lékařský, XXXI. výroční sjezd ČKS

Úvod: Peripartální kardiomyopatie (PPCM) je vzácná, neischemická příčina srdečního selhání (ejekční frakce levé komory /EF LK/ <45%), která se manifestuje ke konci gravidity nebo v časném postpartálním období bez jiné zjistitelné příčiny. Dlouhodobá prognóza se jeví příznivěji než u jiných kardiomyopatií. U většiny pacientek se předpokládá normalizace systolické funkce levé komory v prvních 6 měsících.

Popis případu: 28letá gravidní (36. týden těhotenství) pacientka s anamnézou abúzu pervitinu byla přijata pro pokročilé známky srdečního selhání na kliniku anesteziologie a resuscitace. Vstupně laboratorně elevace zánětlivých parametrů, dle RTG S+P pneumonie vpravo a dle echokardiografického vyšetření zjištěna těžká systolická dysfunkce levé komory. Po multioborovém konziliu bylo indikováno ukončení gravidity císařským řezem (SC) z vitální indikace. Po SC dochází k další progresi kardiogenního šoku a oběhové nestability, akcentována komplexní léčba srdečního selhání, zavedena umělá plicní ventilace a napojena veno-arteriální extrakorporální membránová oxygenace (V-A ECMO). Následně dochází k úpravě celkového stavu, 8.den hospitalizace ukončeno V-A ECMO, 13. den hospitalizace extubována. Dle kontrolní echokardiografie mírný vzestup ejekční frakce levé komory, který koreluje i s nálezem magnetické rezonance srdce. Další klinická kontrola včetně echokardiografie je naplánována za 3 měsíce od propuštění.

Závěr: PPCM je závažný a potenciálně život ohrožující stav. Jedná se o diagnózu per exclusionem a je nutno zvažovat i jiné možné příčiny srdečního selhání, jako v tomto případě i toxonutritivní etiologii.