Úvod
Aneurysma Valsalvova sinu (AVS) je vzácné onemocnění kořene aorty, které vzniká při vrozené či získané méněcennosti stěny aorty v místě junkce s aortálním anulem. AVS bývá často asymptomatické a představuje náhodný echokardiografický nález. Závažnou komplikací je ruptura aneurysmatu, která vede k vytvoření komunikace mezi aortou a přilehlými srdečními oddíly.
Kazuistika
V této kazuistice představujeme případ 35letého pacienta s anamnézou dvou iCMP nejasné etiologie v minulosti, který byl přijat k dovyšetření pro progredující známky pravostranného srdečního selhání. Při fyzikálním vyšetření byl zjištěn poslechový nález systolicko-diastolického šelestu ve 4. mezižebří parasternálně vlevo. Pomocí TTE byl nalezen suspektní zkrat mezi pravým koronárním sinem a pravou síní. K bližšímu určení nálezu jsme doplnili TEE s potvrzením komunikace, současně byl nalezen z místa defektu vycházející hypodenzní undulující útvar velikosti 13x11mm připomínající možnou vegetaci. Původní pracovní diagnóza infekční endokarditidy byla však v kontextu negativních laboratorních a klinických známek infektu spíše nepravděpodobná. Provedli jsme zpětnou revizi obrazové dokumentace z minulosti, kdy bylo pátráno po etiologii iCMP. Na smyčkách TEE bylo v krátké sekvenci verifikováno aneurysma pravého Valsalvova sinu, jež nebylo dříve zaznamenáno. Undulující útvar zjištěný při současném vyšetření představuje abundantní tkáň rupturovaného aneurysmatu, které se mohlo manifestovat již v minulosti embolizací intrakavitálně vzniklých trombů do CNS. Pacienta jsme referovali k chirurgickému uzávěru komunikace.
Závěr
Neřešený nález ruptury aneurysmatu progreduje v čase do srdečního selhání, proto je vždy indikací k časnému uzávěru. Pro správné stanovení diagnózy AVS je nutné zachovat určitý nízký stupeň podezření a klást důraz na důkladné provedení vyšetření zobrazovacími metodami.