NUTCRACKER FENOMÉN VENA RENALIS SINISTER JAKO VEDLEJŠÍ NÁLEZ U MLADÉ HYPERTONIČKY - KAZUISTIKA

Z. Ramík, J. Václavík (Ostrava)
Topic: Hypertension
Type: Poster - doctors, XXXI. výroční sjezd ČKS

Cíl
Cílem kazuistiky je poukázat na cévní abnormitu – nutracker fenomén/nutcracker syndrom vena renalis sinister. Syndrom se manifestuje bolestí v levé lumbální krajině, hematurií a gonadálními varixy. Arteriální hypertenze nepatří do klasického obrazu tohoto onemocnění, ale jednotlivé případy asociované s hypertenzí při vysokých hladinách aldosteronu a reninu již popsány byly.
Soubor a Metodika
22letá pacientka byla odeslaná svou praktickou lékařkou do centra hypertenze FNO pro záchyt arteriální hypertenze verifikované při ABMP. Byla doposud zdráva, subjektivně bez potíží, užívala hormonální antikoncepci, BMI v pásmu normy. Základní panel vyloučil hormonální anormitu, moč byla bez hematurie či proteinurie. Pacientka zaléčena amlodipinem,na něm byla normotenzní. V rámci vyloučení cévních abnormit renálních cév byla provedena MR angiografie ledvin a okolních cév. Byl zjištěn útlak v. renalis vlevo odstupující a. mesenterica superior z aorty (cca 30 st.), bez dilatace v. ovarica. Compresion ratio byl 2,18 (nad 2,25 svědčí pro nutcracker syndrom).
Výsledky
Vzhledem k dobré kompenzaci TK na monoterapii bylo od dalšího invazivního došetřování prozatím odstoupeno. Pacientka je dále sledovaná pravidelnými kontrola duplexní sonografie, monitorací krevního tlaku. V případě dekorigované hypertenze je venografie s přesnějším došetřením gradientu a hormonů možným řešením do budoucna. 
Závěr
Nutcracker syndrom je vzácná cévní abnormita, která bývá často pozdě diagnostikovaná. Myslet by se na něj mělo zejména u mladých pacientů s typickými obtížemi. Morfologii lze hodnotit pomocí duplecní sonografie. Na hypertenzi se podílí jen v případě vysoké produkce reninu a aldosteronu. Při potvrzení diagnózy venografií je možné řešení angioplatikou komprimované renální žíly.