PERKUTÁNNÍ UZÁVĚR DEFEKTU SEPTA SÍNÍ A TRANSKATETROVÁ IMPLANTACE AORTÁLNÍ CHLOPNĚ U PACIENTA S DIFUZNÍM POSTIŽENÍM VĚNČITÝCH TEPEN

J. Jäger, P. Červinka, A. Novák, M. Derner (Hradec Králové, Ústí nad Labem)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský, XVIII. výroční sjezd ČKS

Autoři popisují případ atypické léčby nemocného s hemodynamicky významným defektem septa síní typu secundum (dilatace pravostranných srdečních oddílů a plicní hypertenze 55mmHg)a degenerativní aortální stenózou také hemodynamicky významnou, kalcifikovanou aortální stenózou (vrcholový gradient 82 mmHg s plochou ústí 0,6cm2) u 76 letého nemocného s difůzním postižením věnčitých tepen a vysokým rizikem chirurgického zákroku (EuroScore 14,4%).
Defekt septa síní a aortální stenoza byly úspěšně vyřešeny pomocí kombinace perkutánních intervenčních výkonů provedených ve dvou dobách – implantací okluderu Figulla Occlutech velikosti 12mm („stretched“ diametr 9-10mm) a s odstupem 1 měsíce transkatétrovou implantací aortální chlopně (TAVI) typu CoreValve Revalving 26mm. Oba výkony proběhly bez komplikací, pro čerstvě vzniklý LBBB a AV blok I. stupně po TAVI byl nemocnému implantován kardiostimulátor (DDD-R). Nemocný je 4 měsíce po výkonu asymptomtický, s dobrou funkcí chlopně při transthorakálním UZ srdce a bez známek zkratu na úrovni síní. Autoři uzavírají, že díky novým metodám v intervenční kardiologie je možno léčit i nemocné  neoperovatelné nebo s příliš vysokým rizikem chirurgického zákroku.