SNÍŽENÍ VÝSKYTU KARDIOVASKULÁRNÍCH KOMPLIKACÍ ZMĚNOU ŽIVOTNÍHO STYLU

I. Oral (Olomouc)
Tématický okruh: Primární a sekundární prevence
Typ: Poster - lékařský, XVIII. výroční sjezd ČKS

Současný  tzv. “sedentary life style”  spolu s prodoužením délky  života mají za následek nárůst  incidence “civilizačních chorob” - ischemické choroby srdeční, hypertenze, obezity, aterosklerózy či diabetu mellitu s následným nárůstem výskytu kardiovaskulárních komplikací – akutního srdečního infarktu, srdečního selhávání, mozkové cévní příhody, ischemického postižení tepen dolních končetin.
Důležitou  roli při vzniku kardiovaskulárních komplikací hraje přítomnost rizikových faktorů- vyšší věk, mužské pohlaví, genetická predispozice, nadváha, nevhodná skladba potravy s nadměrným přívodem kalorií, psychický stres, kouření, nadměrné pití alkoholu a užívání drog. Většina z těchto faktorů je ovlivnitelná v rámci primární prevence.
Základem primární prevence je nefarmakologická terapie, zahrnující změnu životního stylu. Tato terapie zahrnuje úpravu pohybového režimu ( kondiční trening a relaxační cvičení), změnu nutrice (  úprava složení stravy s ohledem na kalorickou hodnotu, množství tuků a jejch složení, přítomnost antioxidantů, množství soli) a odstranění stresujících  momentů ( pracovní stres a přepětí, domácí problémy) a zlozvyků ( kouření, nadměrný příjem alkoholu a užívání drog).
V přehledné přednášce diskutujeme efektivnost různých léčebných strategií jak u  nemocných “dobře spolupracujících” tak u “komplikovaných nemocných” s využitím spolupráce “integrovaného týmu konsultantů” – kardiologa, specialisty na výživu, odborníka pro tělesná  a kondiční cvičení a rehabilitaci a v neposlední řadě  psychologa.


( Přednáška  byla na základě vyzvání přednesena na BIT´s 1st  Annual International Congress of Cardiology, Shanghai, China XII / 09 ).