Úvod:
Léčba warfarinem se vyznačuje širokým rozpětím denních dávek u jednotlivých pacientů k udržení terapeutického rozmezí INR s nutností častých kontrol a následných korekcí dávky. Na individuální senzitivitě na warfarin se mimo negenetických faktorů (30 až 50% variability) uplatňuje individuální genetická výbava - variantní polymorfizmy genů CYP2C9 a VKORC1. Na základě farmakogenetických dat je možné ještě před zahájením léčby odhadnout výpočtem individuální denní dávku warfarinu. Tento postup by měl vést k rychlejšímu a bezpečnějšímu dosažení stabilní denní dávky.
Cíl: Srovnat skutečnou empirickou denní dávku warfarinu s dávkou vypočtenou pomocí 3 farmakogenetických algoritmů podle prací Sconceové, Gage a Andersona.
Metodika: Přesnost výpočtu denní dávky byla ověřena na souboru pacientů se známou stabilní denní dávkou warfarinu (3 kontroly INR v terapeutickém rozmezí bez nutnosti změny dávky). Byla provedena restrikční analýza polymorfizmu CYP2C9 a VKORC1. Od pacientů byly získány údaje nutné pro výpočet denní dávky warfarinu podle porovnávaných algoritmů a skutečně užívaná denní dávka warfarinu. Přesnost predikce jednotlivých algoritmů je udávána hodnotou koeficientu determinace (R2), která může nabývat hodnoty od 0 do 100 %. Koeficient determinace (R2) pro jednotlivé algoritmy byl vypočten metodikou dle Pearsona softwarem Graph Pad Prism, verze 4.
Výsledky: Celkem bylo vyšetřeno 67 pacientů s již nastavenou antikoagulační léčbou warfarinem. Hodnoty R2 pro jednotlivé algoritmy byly: podle Gage 67,7%, podle Andersona 43,8% a podle Sconceové 73,4%. Hodnoty korelace (Pearson) byly u všech třech algoritmů signifikantní: podle Sconceové 0.85, podle Gage 0.82 a podle Andersona 0.66.
Závěr: Největší přesnosti predikce denní dávky warfarinu dosahuje algoritmus dle Sconceové et al. Všechny tři algoritmy prokázaly signifikantní korelaci s reálným dávkováním.