Úvod: Akutní plicní embolie je časté kardiovaskulární onemocnění s časnou mortalitou přesahující 15%. Zdrojem embolie je nejčastěji hluboká žilní trombóza dolních končetin či pánevních plexů. Systémová trombolýza masivní plicní embolie představuje účinnou léčebnou metodu při respektu ke kontraindikacím.
Výsledky: Popisujeme případ 85leté polymorbidní pacientky přijaté na naší interní JIP pro kardiogenní šok (TF 150/min, TK 80/40). Na základě klinického nálezu bylo vysloveno podezření na akutní plicní embolii při hluboké žilní trombóze pravé dolní končetiny. Bezprostředně po přijetí provedené echokardiografické vyšetření prokazuje dilataci a dysfunkci pravé komory, těžkou plicní hypertenzi a volné „hadovité“ emboly v pravostranných oddílech. Navzdory oxygenoterapii, volumexpanzy a noradrenalinu trvala globální respirační insuficience a hypotenze. Přes vysokou rizikovost pacientky, při respektování kontraindikací byla zvolena trombolytická terapie. Podání alteplasy v obvyklé dávce a následná léčba nízkomolekulárním heparinem vedla k úpravě hemodynamiky, ventilačních parametrů, dovolila vysazení katecholaminů. Došlo k ústupu otoku pravé dolní končetiny. Krvácivé komplikace nenastaly. Na kontrolní echokardiografii za 48 hodin nejsou emboly patrné, nicméně tlak v plicnici klesá jen nepatrně a pravá komory zůstává dilatovaná a dysfunkční. Stav pacientky je dále stabilní a je plánován překlad na lůžka následné péče. Zůstává v dispenzarizaci naší kardiologické ambulance.
Závěr: Trombolýza představuje velmi účinnou a život zachraňující terapii akutní masivní plicní embolie, nicméně její indikace u polymorbidních seniorů musí být nutně individuální.