Úvod:
Indikací k implantaci stimulátoru v současnosti neubývá, přesto, že se stále častěji setkáváme se situací, kdy například kurativní ablací fibrilace síní předcházíme bradykardii vznikající v souvislosti s antiarytmickou terapií. Naopak přibývá nemocných po kardiochirurgických výkonech, komplikovaných bradykardií.Soubor nemocných a Metodika:
V našem sdělení prezentujeme první zkušenosti z našeho pracoviště s implantací bezelektrodového kardiostimulačního systému. Nepřítomnost elektrod poskytuje jasnou výhodu, kterou je vyvarování se komplikací souvisejících s elektrodovým systémem, jako je mechanické pošlození elektrod, jejich infekce apod. Implantace leadless stimulátoru je šetrný výkon, krátkého trvání, který je vhodný i pro nemocné vyššího věku. Uvádíme první zkušenosti u 16 nemocných, kteří byli implantováni na našem oddělení, ošetřovatelskou péči periprocedurálně a další management těchto nemocných. Výsledky a Závěr:
Implantace leadless kardiostimulátoru byla ve všech případech úspěšná, v našem zatím krátkodobém sledování nedošlo k žádným komplikacím. V případě indikace jsme u nemocných záhy po implantaci zahájili antikoagulační terapii, opět bez jakékoli komplikace. Považujeme tedy implantaci za bezpečnou alternativu, první krok k nastoupení nového technologického trendu, kterým se tento výkon bude postupně zjednodušovat.