Úvod
Pacientům s implantabilním kardiovertrem-defibrilátorem (ICD) často podáváme amiodaron v hybridní léčbě k supresi častých paroxysmů komorových tachykardií (KT). Jedním z nežádoucích účinků amiodaronu je tyreotoxikóza (Tx). Tyroxin zvyšuje počet adrenoreceptorů v srdci a tím citlivost myokardu ke katecholaminům. To může vést k častějšímu výskytu arytmií. Amiodaronem indukovaná Tx je důvodem k jeho vysazení. Je-li však prospěch z farmakologické antiarytmické léčby nenahraditelný, lze provést tyreoidektomii.
Popis případu
54-letý muž, diabetik 2. typu, po infarktu myokardu přední stěny ve 30-ti letech, po aorto-koronárním bypassu, s chronickým srdečním selháním (EFLK 0,25) měl z indikace sekundární prevence náhlé srdeční smrti implantován ICD. V hybridní terapii navíc užíval amiodaron. V průběhu léčby došlo k rozvojí Tx (fT4 46 pmol/l). Amiodaron byl vysazen. Pacient dostal betablokátor a tyreostatika. Za dva měsíce se dostavil pro opakované adekvátní výboje ICD. Jejich nový výskyt mohl souviset jak s vysazením amiodaronu, tak s ještě přetrvávájící zvýšenou hladinou fT4. Do léčby byly přidány kortikoidy a pacient byl připraven k high risk tyreoidektomii, která proběhla bez komplikací. Poté byl do terapie navrácen amiodaron a zahájena substituce hormonů štítné žlázy. Došlo k vymizení KT a výbojů ICD.
Závěr
Kazuistika popisuje případ pacienta s hybridní léčbou ICD a amiodaronem. Po jeho vysazení z důvodu Tx se objevily KT. Tyreoidektomie umožnila jak definitivní řešení Tx, tak navrácení amodaronu do léčby. Pokud by KT recidivovaly nadále, by byla další možností radiofrekvenční ablace.