CMP/TIA - JAKO KOMPLIKACE SRDEČNÍ KATETRIZACE

J. Miškevová, Z. Vlková, J. Mrózek, R. Kryza (Ostrava)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - sesterské, XXI. výroční sjezd ČKS
Sdělení navržené do bloku Asociace/PS/OS: PS Kardiologických sester a spřízněných profesí

Úvod: Výskyt iktů při levostranné srdeční katetrizaci je nízký (v průměru mezi 0.2-0.4%), je však spojen s vysokou morbiditou a mortalitou. 
Příčinou iktu bývá nejčastěji embolizace ateromových hmot z oblouku aorty nebo velkých tepen. Mezi rizikové faktory se řadí: diabetes mellitus, hypertenze, předchozí iktus, renální insuficience, dále dlouhá intervence a podání vyššího množství kontrastní látky, zavedení kontrapulzace a hemodynamická nestabilita. Dle některých dat je  zvýšené riziko  periprocedurálních iktů spojováno s pravostranným radiálním přístupem.

 

Metodika a výsledky: Data jsou presentována z let 2007-2011. V tomto období  bylo na našem pracovišti  provedeno 9455 levostranných srdečních katetrizací (SKG a/nebo PCI),
z nichž 18 pacientů utrpělo periprocedurální iktus (0.18%). V tomto souboru se vyskytlo 10 definitivních CMP a 8 TIA.   Z rizikových faktorů  byly přítomny hypertenze u 15(83,3%), diabetes mellitus u 6(33,3%), renální insuficience u 7(38,3%) pacientů, předchozí CMP u 1 pacienta. 5 pacientů(28,9%) s periprocedurálním iktem bylo intervenováno při akutním  infarktu myokardu.  Medián věku našeho souboru byl 72,5 let. Jako přístupová cesta katetrizace byl zvolen 1x femorální, 4x levostranný radiální, 13x pravostranný radiální přístup. Lokální trombolýzou a mechanickou rekanalizací mozkové tepny byli léčeni 2pacienti, ostatní konzervativně. Z uvedeného souboru 2pacienti(11,1%) zemřeli během hospitalizace, u tří zůstalo lehké residuum, u ostatních se neurologický nález zcela obnovil.

 

Závěr: V našem souboru byl výskyt iktů nízký. Byly přítomné obvyklé rizikové faktory CMP, pozorovali jsme trend vyššího výskytu iktů při radiálním přístupu.