Cíl
Cílem studie bylo prokázat korelaci mezi vaskulární reaktivitou mozkových cév (cerebrovaskulární reaktivita - CVR) jakožto markerem endoteliální funkce mozkových arteriol a koronární aterosklerózou. Položili jsme si otázku, zdali průkaz porušené CVR dokáže predikovat významné aterosklerotické postižení věnčitých tepen.
Soubor a metodika
Z celkového počtu 187 nemocných elektivně indikovaných k selektivní koronarografii splnilo podmínky studie 62 pacientů. Koronarograficky bylo stanoveno koronarografické skóre (SKG skóre) charakterizované počtem koronárních tepen s více než 50% stenózou a tzv. Gensiniho skóre (GS) hodnotící rozsah a významnost postižení v 8 segmentech věnčitých tepen. Mozkové řečiště bylo vyšetřeno transkraniální dopplerovskou ultrasonografií. CVR byla vyjádřena tzv. BH indexem (breath-holding index- BHI), ktrerý byl odvozen od změn průtoku ve střední mozkové tepně (ACM) před a po zadržení dechu (breath-holding test - BH test).
Výsledky
Průměrná hadnota BHI byla 1,04 +/-0,24. Rozdíl mezi nemocnými bez významné koronární stenózy (SKG 0) a s významnou stenózou (SKG 1-3) byl významný (p<0,001). Statisticky významné byly i rozdíly mezi skupinami SKG 0 a SKG 1 (p<0,005) a SKG 0 a SKG 2 (p<0,001) a SKG 0 a SKG 3 (p<0,001). Spearmannův korelační keoficient mezi BHI a GS byl 0,61 (p<0,05). Analýzou ROC křivek byla sensitivita hodnoty BHI =1 pro průkaz významné stenózy (SKG>1) 71,8% a specificita 82,6%
Závěr:
Prokázali jsme významnou statistickou korelaci mezi poruchou CVR stanovenou BH testem a koronární aterosklerózou. Senzitivita a specificita vyšetření je však relativně nízká. BH test proto není dostatečně citlivý pro predikci přítomnosti významné stenózy v koronárním řečišti.