Úvod: Subarachnoideální krvácení (SAK) je závažné onemocnění. Často je SAK provázeno nálezem různých elektrokardiografických abnormalit a to i u pacientů bez předchozího kardiovaskulárního postižení. EKG změny pozorované u SAK zahrnují změny ST-T segmentu, inverzi T vln, vlny U, změny QTc intervalu, ale i různé typy síňových a komorových arytmií.
Kasuistika: 33-leté pacientka, přijata pro postkoitální stav poruchy vědomí s tonickými křečemi končetin a bolestmi hlavy. CT vyšetření mozku při přijetí prokázalo rozsáhlé SAK. EKG při přijetí ukázalo junkční rytmus 60/min s retrográdní vlnou P a elevacemi ST-T úseku v hrudních svodech V1-V6, kontrolní EKG ukázalo sinusový rytmus 67/min s elevacemi ST-T ve svodech II,III a aVF a horizontální depresi ST-T úseku ve svodu aVL. Pro podezření na ak. koronární syndrom bylo doplněno echokardiografické vyšetření, které ukázalo normální funkci nezvětšené levé komory, segmentární porucha kontraktility nebyla zachycena. Hladina Troponinu I nebyla zvýšena a pacientka neudávala bolesti na hrudi. Vzhledem k nálezu při CT vyšetření mozku byly EKG změny hodnoceny jako změny provázející SAK. Stav nemocné se rychle zhoršil a pacientka zemřela cca 6 hodin po přijetí. Pitva potvrdila masivní SAK v oblasti base mozku, pontu a mozečku. Jako příčina úmrtí však byla stanovena recentní myomalacie zadní stěny a hrotu levé komory s rupturou myokardu, hemoperikardem a srdeční tamponádou. Aterosklerotické postižení koronárních tepen nebylo prokázáno
Diskuze: Příčina EKG změn a postižení myokardu při SAK není jednoznačně objasněna. Jako příčina je zvažována koronární ateroskleróza, hypertenze a tachykardie vedoucí ke zvýšenému zatížení myokardu či role katecholaminů při SAK. Uváděná kasuistika má ukázat úskalí hodnocení EKG změn, které jsou u SAK často pozorovány. Chybná interpretace EKG změn nebo jejich nerozpoznání může vést k neadekvátní terapii.