Úvod: I když výskyt iktů při levostranné srdeční katetrizaci je nízký ( v průměru mezi 0.2 -0.4% ), je spojen se vysokou morbiditou a mortalitou.
Patofyziologickým podkladem iktu bývá nejčastěji embolizace ateromových hmot z oblouku aorty nebo velkých tepen. Rizikové faktory jsou: DM, hypertenze, předchozí iktus, renální insuficience, dále dlouhá intervence a vyšší množství kontrastní látky , použití kontrapulzace a hemodynamická nestabilita. Dle některých dat je zvýšené riziko periprocedurálních iktů spojeno s pravostranným radiálním přístupem.
Metodika a výsledky: Autoři prezentují analýzu dat z vlastního pracoviště z let 2007-2011. V tomto období bylo na našem pracovišti provedeno 9455 levostranných srdečních katetrizací (SKG a/nebo PCI), z nichž 18 pacientů utrpělo periprocedurální iktus (0.18%). V tomto souboru se vyskytlo 10 definitivních CMP a 8 TIA. Z rizikových faktorů bylo přítomny hypertenze u 15(83,3%), diabetes u 6(33,3%), renální insuficience u 7(38,3%) pacientů, předchozí CMP u 1 pacienta. 5 pacientů(28,9%) s periprocedurálním iktem bylo intervenováno při akutním infarktu myokardu. Medián věku našeho souboru byl 72,5 let. Přístupová místa katetrizace byla 1x femorální, 4x levostranný radiální, 13x pravostranný radiální. 2 pacienti byli léčení lokální trombolýzou a mechanickou rekanalizací mozkové tepny, ostatní konzervativně. 2 pacienti z našeho souboru zemřeli během hospitalizace (11,1%), u tří zůstalo lehké residuum, u ostatních se neurologický nález restituoval ad integrum.
Závěr: V našem souboru byl výskyt iktů nízký. Byly přítomné obvyklé rizikové faktory CMP, pozorovali jsme trend vyššího výskytu iktů při radiálním přístupu.