Cíl: Cílem práce bylo provedení analýzy skupiny nemocných s primárně preventivní implantací (PP) ICD v dlouhodobém sledování a porovnání výsledků s daty získanými u nemocných s implantací ICD v sekundární prevenci (SP).
Soubor pacientů a metody: Celkem bylo sledováno 73 pacientů s PP implantací a 138 nemocných s SP implantací. Převážnou většinu tvořili muži 88% v PP a 78% v SP s průměrným věkem 63 let. Většina nemocných trpěla ICHS, jako základním srdečním onemocněním. Průměrná ejekční frakce levé komory (EF LK) byla 28% u PP a 38% u SP pacientů. Míra postižení koronárních tepen a doprovodná medikace byla u obou souborů obdobná. Byl porovnán výskyt přidružených onemocnění, výskyt maligních arytmií i nevhodné terapie, důvody rehospitalizací a přežívání pacientů.
Výsledky: Pacienti v souboru PP implantací měli nižší EF LK (p<0,001), vyšší podíl revaskularizace koronárních tepen (p<0,001), stejně tak nižší výskyt nevhodné terapie a arytmické bouře (p<0,001). Ve skupině PP implantací byl vyšší výskyt nemocných s cukrovkou (p=0,009), hyperlipidemie (p<0,001) a cévního onemocnění mozku (p= 0,017).
Přítomnost renální insuficience je spojena s vyšším rizikem úmrtí.
Závěry: Pacienti s primárně preventivní indikací ICD mají nižší EF LK a více přidružených onemocnění než nemocní léčení sekundárně preventivní implantací ICD. Jsou také častěji léčeni revaskularizací myokardu a mají nižší výskyt nevhodných terapií. Arytmická bouře se zdá být typickým rysem pro sekundárně preventivní ICD implantace.