Úvod: Hodnocení korigovaného intervalu QT (QTc)je nedílnou součástí běžné kardiologické praxe. Hodnota QTc vykazuje značnou variabilitu nejen v populaci, ale i u jednotlivce v různých zátěžových situacích. To značně snižuje klinickou využitelnost běžných korekčních vzorců, především Bazettovy korekce. Naše studie porovnávala výsledky různých korekčních vzorců během změn srdeční frekvence (SF) v dětské i dospělé zdravé populaci.
Metody: V souborech 332 zdravých dětí (166 dívek, 10,7 ± 2,6 let) a 539 zdravých dospělých dobrovolníků (259 žen, průměrný věk 33,3 ± 8,4 let) byly provedeny kontinuální záznamy EKG a změřeny intervaly RR a QT. Hodnoty QT intervalu byly korigovány k SF jednak s využitím individuálních korekcí (QTcI) a dále pomocí vzorců dle Bazetta, Fridericii a Framinghamské studie.
Výsledky: Individuální korekcí QT k RR nebyla u žádného z jedinců zachycena patologická hodnota QTc. Zatímco korekce dle Fridericii a Framinghamské studie vykazovaly u dětí s narůstající SF pouze minimální změny QTc, Bazettova korekce generovala až 45 dětí s QTc 460–480ms a dokonce 5 dětí s QTc nad 480ms. V dospělé populaci se Bazettova korekce značně odchylovala od hodnot získaných individuální korekcí a na rozdíl od ostatních korekčních vzorců vykazovala značně vyšší variabilitu QTc (p <0,00001).
Závěr: Výsledky ukazují, že Bazettova korekce by neměla být používána v klinické praxi a to především u dětí. Užití korekcí dle Fridericii a/nebo Framinghamské studie jsou přesnější a takto získané hodnoty mohou výrazně zpřesnit klinické monitorování QTc, ačkoli je i u těchto metod nutná stabilita SF. (Podpořeno grantem AZV NV19-02-00197)