NEFARMAKOLOGICKÁ PREVENCE CMP POMOCÍ IMPLANTACE KAROTICKÉHO FILTRU JAVELIN (STUDIE CAPTURE I, CAPTURE II)

P. Neužil, L. Dujka , V. Lekešová, P. Hála, E. Jirešová, J. Petrů, K. Molnárová, M. Novotná (Praha)
Tématický okruh: Obecný okruh
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XVIII. české a slovenské sympozium o arytmiích a KS

Úvod: Fibrilace síní (FiS) je nejčastější arytmií v dospělé populaci. Zavedená mechanická okluze ouška levé síně je spojena stále s řadou úskalí, prot je nutné ověřit možno implantace karotického filtru jako možnost účinné protekce ischemické CMP.
Metoda a soubor nemocných: Metoda je založena na zavedení spirálkovitého filtru do společných karotických tepen oboustranně. Embolus větší než 1 mm je zachycen filtrem, zabrání jeho postupu do přední cerebrální cirkulace. Provádí se punkcí přední stěny společné krkavice pod UZ kontrolou, zavedení je automatizované. Dále zavádíme DAPT, po 3 měsících monoterapie ASA. Sledováni 1, 3, 6 a 12 měsíce po implantaci. V rámci studie CAPTURE I ( 2018) 19 pacientů, 6 žen, 13 mužů, 69 let (50-85), CHA2DS2VASc 4,3 (4-6) , v rámci studie CAPTURE II (2019 – 2021) 22 pacientů, 6 žen, 16 mužů, 71 let (54- 85). Průměrné CHA2DS2VASc score 4,3 bodu.
Výsledky: Úspěšná implantace byla provedena u všech 41 pacientů, u kterých jsme prokázali přítomnost fibrilace síní. Nemocní nebyli zcela kontraindikováni k antikoagulační terapii. Dobrá apozice a stabilní poloha filtru byla prokázána oboustranně u všech nemocných. U šesti pacientů došlo k úspěšnému záchytu embolu. Po intenzifikaci antikoagulační terapie došlo vždybuď k rozpuštění nebo alespoň výraznému zmenšení zachyceného útvaru. U žádného z pacientů nedošlo k rozvoji ischemické cévní mozkové příhody či jiné závažné komplikace. Nejčastější drobnou komplikací byl lokální hematom (3) v místě punkce a přechodný stridor (1).Na základě toho jsme přestali používat intraprocedurálně LWMH, není nutná ani lokální anestezie.
Závěr: Použití intrakarotického filtru jako mechanické prevence tromboembolických sledování pacientů našeho souboru ukazuje na bezpečnost zavedení a výbornou účinnost v prevenci embolizační cévní mozkové příhody.