Úvod: Fibrilace síní v některé ze svých forem postihuje 1-2% dospělé populace a je tak nejčastěji se vyskytující setrvalou arytmií. Nemocní s fibrilací síní mají až 5x vyšší riziko cévní mozkové příhody a embolická cévní mozková příhoda představuje nejzávažnější komplikaci této arytmie. Podávání antikoagulece je v řadě případů neschůdné nebo kontraindikováno. Zhruba 98% nitrosrdečních trombů vzniká v oušku levé síně (LAA) a jeho mechanická okluze je proto jednou z možností účinné prevence systémové embolizace s možností vysazení antikoagulační léčby.
Metoda a soubor nemocných: Analyzujeme náš celkový soubor nemocných, u kterých byla v NNH provedena během let 2004 – 2021 mechanická katetrizační okluze LAA. Celkový počet pacientů se zavedenými různými typy LAAO tvoří 492 pacientů (65% mužů). Vysoké riziko tromboembolie dle CHADSVASc 4.0, u kterých byla provedena katetrizační implantace okluderu ouška levé síně. Všichni pacienti byli nadále klinicky sledováni včetně opakovaných vyšetření jícnovou echokardiografií na pozici a funkci okluderu v průběhu prvního roku. V souhrnu sledování se jedná o >1300 pacientoroků.
Výsledky: Akutní úspěch implantace byl u 99.4% pacientů, okamžitě po implantaci bylo kompletní okluze LAA docíleno u 36% nemocných, s odstupem 45 dnů od implantace byl prokázán reziduální leak menší než 3 mm u 66% nemocných, po 12 měsících byl významný leak jen u 2% pacientů. Na našem pracovišti jsme zaznamenali následující komplikace celkem 24x přítomnost trombu na povrchu okluderu, a 29x ischemickou cévní mozkovou příhodu.
Závěr: Okluze LAA je přínosnou metodou u nemocných s fibrilací síní ve vysokém riziku tromboembolie a neschůdnou antikoagulační léčbou. Výskyt komplikací v centrech provádějících velké množství výkonů je nízký.