Úvod:Dle doporučení Evropské rady pro resuscitaci z roku 2010 je žádoucí použití echokardiografické diagnostiky i v průběhu kardiopulmonální resuscitace (KPR) k ozřejmění možné reverzibilní příčiny náhle zástavy oběhu (NZO).Existují práce pro pozitivní dopad použití echokardiografie u resuscitovaných pacientů (pt).Dosud však neproběhla žádná studie která by ukazovala přínos periresuscitační echokardiografie jako hlavní proměnné v dlouhodobém i krátkodobém přežití pacientů.K účelu rychlé echokardiografické diagnostiky byl vypracován echokardiografický protokol označovány jako FEEL (Focused Echo Evaluation in Life Support).Echokardiografie je v průběhu resuscitace nejen zdrojem diagnostickým,ale i prognostickým.Smyslem algoritmu FEEL je rychle vyšetřit pt. a precizovat základní diagnózu NZO.
Cíl:Cílem práce je zhodnocení výsledků FEEL echokardiografie u resuscitovaných pacientů ve FN Olomouc
Soubor,metodika: Proveden retrospektivní rozbor dat u 47 pt.(26 žen, 21 mužů) resuscitovaných pro netraumatickou NZO a provedenou FEEL echokardiografii na oddělení urgentního příjmu FN Olomouc v průběhu roku 2010. Průměrný věk byl 68 let (28-88).
Výsledky: V 5 případech byla jako příčina určena akutní embolie plicní a na základě nálezu byla podána akutní trombolýza která ve 4 případech vedla ke spontánnímu obnovením oběhu. V 1 případě byla identifikována tamponáda a byla provedená punkce.Ve 14 případech na základě echokardiografie bylo indikováno provedení akutní koronarografie,které ve 10 případech vedlo k pozitivnímu nálezu koronární okluze. U 10 pt. se příčinu zástavy nepodařilo objasnit.12 pt. s FEEL určenou příčinou NZO přežilo více než 48 hodin.
Závěr:FEEL echokardiografie vedla v daném souboru k úspěšnému určení etiologie zástavy u 15 pacientů t.j 32%.Tyto výsledky dokazují pozitivní vliv použití echokardiografie během KPR na krátkodobou mortalitu pacientů.