METODA 3D ROTAČNÍ ATRIOGRAFIE POUŽITÁ PŘI ZOBRAZENÍ PRAVÉ A LEVÉ KOMORY

F. Lehar, Z. Stárek, J. Jež, J. Wolf, A. Žbánková, M. Novák (Brno)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský, XX. výroční sjezd ČKS

Úvod: Při elektrofyziologických vyšetřeních a ablacích v levé síni se používají 3D anatomické modely sloužící k lepší orientaci v této komplikované srdeční struktuře. Nejčastěji se tato data získávají z CT srdce, novou metodou je použití 3D rotační atriografie (3DRA). Výhodou tohoto nového postupu je jednoduché provedení přímo na sále v rámci výkonu. Na našem pracovišti používáme od srpna 2010 3DRA levé síně s automatickou segmentací (EP Navigator–Philips) jako rutinní metodu, která výrazně ulehčuje průběh elektrofyziologického vyšetření.

Metoda, výsledky: V naší pilotní studii jsme 3DRA použili při zobrazení pravé (PK) a levé komory (LK). Zkušenosti se zobrazením těchto struktur jsou zatím malé a k dispozici nejsou jednoznačně platné protokoly. Různými protokoly jsme se pokusili zobrazit PK u 9 pacientů s 89 % úspěšností, kdy u jednoho pacienta se PK nezobrazila z důvodů malého množství podané kontrastní látky. V 5 případech jsme provedli 3DRA LK, jeden byl neúspěšný při nástřiku kontrastní látky pravostranným přístupem. Definovali jsme protokol, při jehož použití je velmi vysoká pravděpodobnost zobrazení pravé či levé komory. Náš současný protokol je: aplikace 85ml kontrastní látky do PK resp. LK rychlostí 20ml/s s 1s zpožděním rotace C ramene, která trvá 4,1sec, při současné stimulaci 230/min katetrem umístěným do PK. Dle našeho srovnání došlo při použití 3DRA PK, resp. LK k výrazné redukci: 1) efektivní radiační zátěže pacienta (1,8mSv vs. 10,2mSv ve prospěch 3DRA), 2) množství použité kontrastní látky (85ml vs. 150ml ve prospěch 3DRA).

Závěr: 3DRA zobrazení PK a LK je spolehlivě a jednoduše proveditelné a výsledný obraz je srovnatelný s obrazem CT, navíc je ve prospěch 3DRA redukce množství kontrastní látky a snížení efektivní dávky záření. Použití těchto obrazů vede k lepší orientaci při ablaci arytmií a zvýšení bezpečnosti těchto výkonů.