Hormonální antikoncepci užívá kolem 100 milionů žen na celém světě. Podání hormonální anikoncepce (HAK) je uváděno jako bezpečné, při dodržení kontraindikací. V praxi se však opakovaně setkáváme s výskytem hluboké žilní trombózy, komplikované plicní embolizací. Klinické studie, hodnotící výskyt DVT u HAK prokázaly zvýšení rizika vzniku DVT 2 - 6x. Komplikující tromboembolie může vyústit v život ohrožující stavy.
V průběhu3 let jsme se setkali u 3 mladých žen ve věku 17 -29 let se vznikem kritického stavu v souvislosti s podáváním HAK. Ují z nich vznik akutního cor pulmonale vedl k nutnosti resuscitace a podáním systémové trombolýzy se podařilo stav stabilizovat s příznivým dalším průběhem. Další 2 případy byly analogické přítomnosti plicní i systémové embolizace s embolizací do cév mozku i dolních končetin při přítomnosti zkratu na úrovni septa síní .
V jednom případě byla okluze ACI asymptomatická, embolizace však vedla ke kritické ischémii dolních končetin. Nemocné byla provedena lokální trombolýza v art. pulmonalis, poté uzávěr defektu septa síní a následně embolektomie na obou dolních končetinách. Léčbou se podařilo stav stabilizovat s lehkou reziduální zátěžovou ischémií na levé DK.
V třetím případě DVT po horečnatém onemocnění vedla k masivní embolizaci - oboustranná plicní embolizace, uzávěr levé arteria carotis a cerebri media, uzávěru levé arteria subclavia, samostatně odstupující a. vertebrails i vlevo embolizaci do renální tepny a tepen obou DK s nepříznivým průběhem přes intervenci na cerebrálních tepnách. Jícnovou echokardiografiii bylo prokázáno foramen ovale patens s pravolevým tokem.
Preskribce HAK i vyšší generace může být spojena s rizikem protrombogenních komplikací. Kromě anamnézy by mělo být doplněno jejích vyloučení vyšetřením nejčastějších poruch koagulace s dostupnou laboratorní diagnostikou!