Cíl: Metodika 3D modelování a následného 3D tisku levé síně pro retrospektivní porovnání implantovaných pacientů okluderem.
Úvod: Uzávěr ouška levé síně okluderem je léčbou volby u pacienta s vyšším tromboembolickým a zároveň krvácivým rizikem. Algoritmus výběru optimální velikosti a umístění okluderu se stále vyvíjí. Minimalizace ceny za model může přispět k rozšíření metodiky a zvýšení bezpečnosti. Modely byly porovnávány s výsledky dřívější implantací okluderu.
Metodika: V roce 2020 byla užita metodika pro segmentaci a následnou tvorbu 3D modelu (.STL) z kontrastního CT. Po vytvoření modelu dochází k úpravě modelu (vyhloubení, řež, orientační markery, reliéf s číslem modelu a provedení třech otvorů, které simulují transseptální punkci). Následně dochází ke slicování a nastavení parametrů 3D tiskárny. Tisk probíhal v MLSA tiskárně, za využití transparentního flexibilního resinu (pryskyřice), který simuluje flexibilitu myokardu. Součásti metodiky bylo nastavení schématu tisku, tak aby byl tisk zdařilý. Vyhodnocení podkladu pro následné porovnání se skládá ze správné metodiky, času segmentace, času tisku, spotřebovaného materiálu a počtu správně vytištěných modelů.
Výsledky: Bylo zpracováno celkem 36 modelů. Úspěšně vytištěno 33 levých síní, kdy u 6ti bylo nutno tisk opakovat. I přes opakovaný tisk nebylo možno vytisknout 3 levé síně z neznámých důvodů. Celková doba zpracování modelu byla 403 minut, průměrně 11,19 minut na jeden model. Celkový čas tisku všech modelů byl 168 hodin 38 minut a průměrně 4 hodiny a 41 minut na jeden model. Celková spotřeba resinu byla 896 ml a průměrně 21,25 ml na jednu levou síň. Metodika zpracování CT ke tvorbě a tisku modelu je účinná.
Závěr: Modely reflektovaly skutečnost a bylo možno na nich simulovat implantaci okluderu a výběr správné velikosti.
Klíčová slova: Levá síň, 3D tisk, 3D model, resin, okluder, Amulet