VIROVÁ PERIKARDITIDA ZPŮSOBENÁ COXSACKIE VIRY B2,B3 S TAMPONÁDOU SRDEČNÍ A NÁSLEDNÝM RELAPSEM: KAZUISTIKA

J. Pudich, J. Plášek, M. Homza, J. Sagan (Ostrava)
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Poster - lékařský, XX. výroční sjezd ČKS

Úvod: Virová perikarditida je nejčastějším infekčním onemocnění perikardu, mezi hlavní původce patří vedle Coxsackie B virů Echoviry, CMV, Adenoviry a EBV. Na rozdíl od bakteriální perikarditis je výskyt tamponády srdeční vzácný.

Popis případu: 26letý pacient s anamnézou 2 týdnů trvajících subfebrilií, kašle, tlaků na hrudi, námahové dušnosti, RTG obrazem dilatovaného  srdečního stínu a malých pleurálních výpotků byl přijat s ECHO obrazem swinging heart. Provedena punkce s evakuací serohemorhagického výpotku a zavedena drenáž. CRP 56  mg/l, prokalcitonin negativní. Kultivačně punktát, výtěr z krku  i hemokultury negativní, cytologie bez maligních buněk. MRI bez průkazu myokarditis.  Pacient léčen ibuprofenem a dvojkombinací antibiotik s dobrým efektem, při dimisi jen stopový perikardiální výpotek. Pozitivní párová serologie na coxsackie B2,B3.  Za 8 týdnů od původní prezentace recidiva kašle, subfebrílií, ve srovnání s dimisí nárůst perikardiálního výpotku na 7mm, elevace zánětlivých parametrů. Po empirické ATB léčbě a ibuprofenu regrese výpotku i  klinických obtíží.  V medikace ponechán ibuprofen po 2 měsíce, pacient dosud zdráv (6 měs.).

Závěr: Stanovení agens je v případě infekční perikarditidy nejisté a náročné. Nesteroidní antiflogistika patří k základní léčbě jak virové, tak idiopatické  perikarditidy. V indikovaných případech mohou posloužit i k zamezení relapsu perikarditidy.  Alternativou k léčbě relapsu NSA je kolchicin, který má ale řadu nežádoucích účinků. Antibiotická léčba slouží především k minimalizaci rizika bakteriální superinfekce, obzvláště je-li prováděna perikardiocentéza.