Cíl:
detekce klinicky němých nestabilních ateromových plátů na věnčitých tepnách s nevýzamným angiografickým nálezem u nemocných s akutními koronárními syndromy za použití optické koherentní tomografie (OCT), zhodnocení rizikových faktorů a účinnosti kardiovaskulární léčby na stabilizaci nestabilních ateromových plátů, za sledování některých laboratorních parametrů
Metodika:
U pacienta s infarktem s ST elevacemi či bez ST elevací s jednou významnou lézí – culprit lesion, v případě souhlasu se zařazením do sledování, po revaskularizaci infarktové tepny bylo OCT všech 3 hlavních kmenů věnčitých tepen. za současného sledování hodnot HS-CRP a BNP. Kontrolní OCT s odstupem 9-14 měsíců opět za současného sledování hodnot HS-CRP a BNP.
Soubor:
Do sledování zařazeno nemocných - více jak 70% nemocných bylo z projektu vyřazeno pro onemocnění dvou a více tepen. čímž nesplnili jedno ze základních kritérií projektu. Soubor tvořící 33 mužů a 3 ženy s průměrným
věem 50.7, průměr BMI 28.3, nikotinismus 77% nemocných, diabates mellitus 33% nemocných, hypertenze 53% nemocných, hypecholesterolemie 66.7% nemocných, 33 nemocných mělo diagnózu STEMI, 3 nemocní NSTEMI.
52.7% mělo vstupně nestabilní pláty na 2 a více tepnách.
K dnešnímu dni byl proveden follow-up u 30 nemocných.
Závěr:
V současné době jsou získané údaje zpracovávány, avšak dle dílčích výsledků se jeví, že není významná korelace mezi počtem nestabilních plátu a pozitivitou Hs-CRP ani při akutním koronárním syndromu, avšak díky kardiovaskulární terapii došlo ke statisticky významnému poklesu hodnot cholesterolu ( LDL ) a počtu nestabilních aterosklerotických plátů.