Úvod: Prevalence fibrilace síní (FS) a síňových tachykardií (ST) včetně typického flutteru síní (FLS) je u pacientů s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí (CTEPH) 29 %. Endarterektomii plicnice (PEA) je možno považovat u operabilních pacientů za kurabilní výkon. U nemocných s CTEPH léčených PEA je v porovnání s ostatními typy plicní hypertenze přítomna nejvyšší proporce výskytu typického FLS (30 % všech arytmií). Přítomnost arytmií u pacientů s plicní hypertenzí zhoršuje projevy srdečního selhání a pravděpodobně i mortalitu. Nefarmakologické metody léčby FS a ST jsou účinné u vybrané populace pacientů. Cílem práce bylo zhodnocení výsledků katetrizační ablace a MAZE výkonů pro FS a ST u nemocných s CTEPH léčených PEA.
Metody: Byla provedena analýza dat 22 pacientů s CTEPH (18 mužů, 64 ± 13 let) léčených PEA a zároveň léčených pro FS či ST nefarmakologickým přístupem. Průměrná doba sledování byla 4,3 ± 3 let.
Výsledky: Nejčastěji léčenou arytmií byl FLS (16 pacientů, 73 %). Konvenční katetrizační ablace cavo-trikuspidálního istmu byla provedena u 11 pacientů (69 %), kdy u 3 (27 %) nemocných došlo k recidivě FLS a u 2 nemocných (18 %) došlo k rozvoji permanentní FS. Zbývajících 5 (27 %) pacientů s AFL podstoupilo pravosíňový MAZE v průběhu PEA, kdy u 2 (40 %) byla zachycena recidiva klinické arytmie. U 5 nemocných (23 %) byla přítomna FS řešená MAZE v průběhu PEA. U 4 nemocných (80 %) po MAZE pro FS recidivovala klinicky významná arytmie. U jednoho pacienta (4 %) byla diagnostikována jiná ST, která byla úspěšně odstraněna MAZE procedurou.
Závěr: Počet pozorovaných recidiv arytmií po katetrizačních ablacích a MAZE výkonech byl u nemocných s CTEPH léčených PEA vyšší, než je obvyklé u běžně řešených skupin pacientů.