Úvod: Aneurysma koronární tepny je zřídkavé onemocnění, vyskytující se u 0.15 - 4,9% pacientů,který podstoupili koronarografické vyšetření. Jedná se o abnormální
dilataci koronární tepny,která přesahuje průměr normálního přilehlého segmentu dané tepny 2,5 -násobně.
Predilekčně je postižená ACD, a je prokázáná asociace tohto onemocnění s ischemickou chorobou srdce, hypertenzí a dyslipidémii.
Terapie této málo časté nemoci spočívá v medikamentozní, intervenční či chirurgické léčbě.
V našem případě se jedná o 19-ti letého muže, kuřáka, doposud bez sledovaných nemocí, který byl přijatý na naše oddělení s diagnozou akutního STEMI spodní stěny, Killip I. V ekg obraz RBBB a elevace ST segmentu v oblasti spodní stěny, vstupní troponin I negativní (kontrolní TnI 82,20), pozitivní myoglobin, klinicky pacient při přijetí oběhově stabilní, bez arytmií,s přetrvávající tlakovou bolestí na hrudi.
Provedeno urgentní koronarografické vyšetření, s nálezem aneurysmatu na RC (po odstupu RMS1) , periferie RC se pak větví na 2 drobné větve, z nichž jedna je průchozí s TIMI 3 flow a jedna drobnější končí náhle -
hodnoceno jako okluze periferie RC pravděpodobně při embolizaci z aneurysmatu.
Doplňeno CT-koronarograf. vyšetření, kde potvrzena fusiformní aneurysma na ramus cirkumflexus, o rozměrech 1.09x 6,9 mm.
Echokardiograficky prokázána lehká hypokinesa basální části spodní stěny, stopová mitrální regurgitace, EF LK 55-60%.
U tohto pacienta bylo vyloučena systémové onemocnění či trombofilní stav,
vzhledem k věku a klinickému stavu byla indikována medikamentozní terapie.
Závěr: příčinou infarktu myokardu může být i toto vzácné postižení koronárních tepen,a terapie je vedena individuálně, s ohledem na přítomnost aterosklerot.postižení koron.tepen a dalších kardiovaskulárních nemocí.
Bude doplněna obrazová dokuumentace (ekg, CT koronarografie)