Úvod: Elektrokardiografické (EKG) změny po zátěži jsou známy již více než sto let. Zátěžové testování prošlo vývojem od hodnocení EKG po zátěži pomocí schůdkových testů ke kontinuálnímu snímání EKG během zátěže i po zátěži. V druhé polovině dvacátého století byla vypracována exaktní metodika a vyšetřovací protokoly k průkazu srdeční ischémie pomocí změn v oblasti ST úseku. V experimentu byly popsány také změny QRS navozené ischémií myokardu, avšak teprve technologický rozvoj posledních desetiletí umožnil aplikaci tohoto přístupu v praxi.
Cíl práce: Představení nového vyšetřovacího postupu vycházejícího z analýzy QRS komplexu
Metoda: Zátěžový test zaznamenaný a vyhodnocený přístrojem HyperQ EX-300
Výsledky: Zátěžový elektrokardiogram je podroben duální analýze. Vedle standardní analýzy EKG se zaměřením na ST segment je provedena rovněž vysokofrekvenční analýza QRS komplexu. Výsledky obou analýz jsou simultánně k dispozici. Po zpracování signálu je analýza QRS komplexu provedena automaticky. Podmínkou pozitivity analýzy je abnormální výsledek nejméně ve 3 EKG svodech za předpokladu, že byla dobrá kvalita signálu a že šíře QRS komplexu nepřesahuje normální meze. Patologický výsledek bývá nejčastěji známkou koronární nemoci, avšak ojediněle i za jiných okolností. Názorná demonstrace nálezů je součástí prezentace.
Závěr: Využití metody vysokofrekvenční analýzy při zátěžovém testování se jeví perspektivní metodou, umožňující zvýšit záchyt onemocnění srdce.