ETYLICKÁ DILATAČNÍ KARDIOMYOPATIE - KAZUISTIKA

A. Kmoníčková, M. Zelinková  (Olomouc)
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Poster - sesterský, XX. výroční sjezd ČKS

Velkou skupinu pacientů na našem pracovišti, ale i jiných kardiologických klinikách tvoří nemocní s dilatační kardiomyopatií různé etiologie. Pacienti s etylickou dilatační kardiomyopatií tvoří nemalé procento.
Ve svém sdělení referuji případ 45tiletého pacienta, který byl ve sledování

I. Interní kliniky od roku 2005. Při první hospitalizaci se jednalo o fibrilaci síní s rychlou odpovědí komor. V roce 2007 byl přivezen na anesteziologicko resuscitační kliniku po kardiopulmonální resuscitaci v terénu pro fibrilaci komor. Po překladu na naší kliniku u něj po vyšetřeních a odebrání anamnézy (přiznává konzumaci většího množství tvrdého alkoholu a piva) byla stanovena diagnóza - etilycká dilatační kardiomyopatie. Po nálezu těžké deprese funkce levé komory je zvažována dispenzarizace jako kandidáta ortotopické transplantace srdce a je mu doporučena odvykací léčba závislosti na alkoholu. V rámci hospitalizace byl pacientovi implantován implantabilní cardioverter defibrilátor. 
Při opakovaných hospitalizacích je nemocný edukován o léčbě a nutnosti léčení alkoholizmu, kterou nerespektuje. Postupem času dochází k progresi srdečního selhání, které končí úmrtím pacienta.

Účinky malých dávek alkoholu jsou předmětem mnoha studií, ze kterých  vyplývá pozitivní vliv na zvýšení hladiny HDL cholesterolu, čímž se snižuje nebezpečí vzniku nemocí srdce. Nejčastěji se udává pozitivní vliv konzumace vína, hlavně červeného. Vysoké dávky alkoholu, zvláště destilátů nebo piva srdce prokazatelně poškozují více mechanizmy. Jednak prudkým zvýšením krevního tlaku a tím přetěžováním srdce, arytmiemi nebo přímým poškozením srdečního svalu.