Úvod: kaseózní kalcifikace mitrálního anulu (CCMA) je vzácná forma mitrální anulární kalcifikace (MAC), kdy dochází ke zkapalnění a kaseifikaci kalcifikované vnitřní hmoty anulu a vytvoření masy přecházející z anulu na bazální část zadního cípu mitrální chlopně. Napodobuje tumor a bývá proto nesprávně diagnostikována. Bývá asymptomatická, často zachycena náhodně při echokardiografickém nebo jiném zobrazovacím vyšetření.
Popis případu: prezentujeme kazuistiku 65 leté ženy, dosud interně zdravé, hospitalizované na spádovém interním oddělení pro rozsáhlou pneumonii. Nově zjištěna fibrilace síní. Na CT plic byl jako vedlejší nález popsán objemný kalcifikovaný útvar epikardiálně, na rozhraní levé síně a levé komory.
Po přeléčení ATB i.v. byla přeložena k dovyšetření nálezu na srdci na naše pracoviště. Při TTE a TEE popsána významná mitrální regurgitace širokým holosystolickým jetem, zadní cíp chlopně rigidní, málo pohyblivý, mezi síněmi a levou komorou ovoidní ohraničený, mírně hyperechogenní útvar, na povrchu kalcifikovaný. Na 3D CT srdce vyslovena suspekce na CCMA – objemná kalcifikovaná expanze uložená v zadní části mitrálního anulu na bazální a dolní stěně LK u zadního cípu mitrální chlopně, kraniálně dosahující téměř k aortální chlopni.
Provedena MVR + MAZE + excize tumorózních hmot. Obsahem dutiny bylo velké množství bílé kaseózní hmoty vzhledem připomínající zubní pastu, byla potvrzena diagnóza CCMA.
Závěr: zatímco MAC je relativně běžných echo nálezem, CCMA je jeho vzácná, méně známá varianta. Jedná se o degenerativní postižení, se zkapalněním vnitřních hmot mitrálního anulu, vzhledem podobným „kaseifikaci“. Nesouvisí s TBC.
Jde o benigní onemocnění, ale pacienti by měli být sledováni kvůli možnosti objevení komplikací, včetně extrakardiálních. Léčba konzervativní, při současně se vyskytující chlopenní vadě je indikována KCH operace.