STANOVENÍ SYNTETICKÉHO HEMATOKRITU Z HODNOT T1 RELAXAČNÍHO ČASU KRVE

L. Opatřil, R. Panovský, J. Máchal, L. Masárová, V. Kincl, T. Holeček, V. Feitová, L. Špinarová (Brno)
Tématický okruh: Zobrazovací metody v kardiologii (echokardiografie, nukleární kardiologie, MRI, CT)
Typ: Poster - lékařský, XXVII. výroční sjezd ČKS

Úvod a cíl
Syntetický hematokrit (Htc) je stanoven přímo z hodnot T1 relaxačních časů bez potřeby laboratorní analýzy. Pro vyšetření magnetickou rezonancí (MRI) je stanovení Htc důležité především pro výpočet extracellular volume (ECV) myokardu a plně kvantifikované zátěžové perfuze myokardu. V několika předešlých studiích byly většinou použity různé typy sekvencí, nikdy nebyl použit přístroj Phillips Ingenia 1,5T a nebyl počítán Htc, nýbrž přímo ECV myokardu. Cílem studie bylo stanovit vzorce pro výpočet hodnoty hematokritu (Htc) synteticky z hodnot T1 relaxačního času krve v levé komoře měřeného z Modified Look – Locker Imaging (MOLLI) sekvencí T1 váženého parametrického mappingu.
Soubor a metodika
K výpočtu byl použit soubor 139 pacientů s různými diagnózami, kterým bylo provedeno MRI vyšetření s aplikací kontrastu. Pacientům byl odebrán vzorek krve těsně před podstoupením MRI vyšetření a změřen Htc standardními laboratorními metodami. Následně byla z MOLLI sekvencí změřena hodnota T1 relaxačního času krve. Mezi hodnotami vypočtenými synteticky a stanovenými laboratorně byla následně počítána lineární regrese.
Výsledky
Statistickou analýzou byly stanoveny dva možné vzorce pro výpočet syntetického Htc: “0,908–(krev nativně/3083)” pouze z nativních hodnot, a “0,863–(krev nativně/3096) + (krev post-kontrastně/5204)” z hodnot nativních i post-kontrastních. Oba faktory se v obou případech statisticky významně podílely na odhadu (p < 0,001 pro krev nativně, p = 0,035 pro krev postkontrastně). Reziduální analýza potvrdila vhodnost použití přímé úměry ve vzorci.
Závěr
Byly stanoveny 2 vzorce pro výpočet syntetického Htc z hodnot T1 relaxačních časů krve za použití Phillips Ingenia 1,5T.
Tento výstup vznikl za podpory specifického vysokoškolského výzkumu, kterou poskytlo MŠMT - číslo MUNI/A/1493/2018.