Kouření je významný rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění. Vede např. k poškození stěny cév, vyšší hladině fibrinogenu i aktivovaných trombocytů a ovlivňuje srážlivost, zejména zvýšením faktoru VIII. Riziko tromboembolické nemoci (TEN) zvyšuje i přítomnost genetických faktorů typu Leidenské mutace. Kuřačka užívající hormonální antikoncepci (HAK) má oproti nekuřačce užívající HAK cca 20x vyšší riziko srdečního infarktu v mladém věku a cca 7x vyšší riziko cévní mozkové příhody. Každá cigareta zvyšuje riziko tromboembolické příhody.Naše pracoviště, které se zabývá intenzivní léčbou závislosti na tabáku, má v databázi za období 2005-2017 celkem 6124 pacientů, z nich 3070 žen. Mezi nimi 962 (31 %) užívalo HAK, TEN proběhla u 17 z nich.
Vlastní kazuistika
Kazuistika popisuje 38letou kuřačku s významnou závislostí na nikotinu, užívající 2 roky HAK. Léčba závislosti na tabáku byla pro ni komplikovaná, i přes intenzivní intervenci přestala kouřit až po tříměsíčním užívání vareniklinu. Celkem užívala vareniklin 11 měsíců a po tu dobu nekouřila. Chuť na cigaretu však trvala a proto se po této době opět ke kouření 20 cigaret denně vrátila.Po dvou letech byla hospitalizována na kardiologii pro akutní uzávěr arteria poplitea pravé dolní končetiny. Tento vážný zdravotní stav pacientky konečně vedl k jejímu jasnému a okamžitému rozhodnutí přestat kouřit, již bez protrahovaného průběhu.
Závěr
Ženy, které kouří a současně užívají hormonální antikoncepci, se vystavují vysokému riziku vzniku TEN. Tuto motivaci k abstinenci od kouření by měla využívat každá sestra při kontaktu s kouřící uživatelkou HAK, doporučit jí přestat kouřit a nabídnout pomoc dle doporučeného postupu pro sestry - www.slzt.cz v sesterské sekci. Pozitivní informací může být i fakt, že po zanechání kouření se riziko kardiovaskulárního onemocnění snižuje velmi rychle.