OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE O PACIENTA S REFRAKTERNÍ SRDEČNÍ ZÁSTAVOU PŘI STEMI PŘEDNÍ STĚNY LK S VYUŽITÍM V-A ECMO.

J. Brahová, P. Fujanová, J. Stočesová, M. Hromádka, R. Rokyta (Plzeň)
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - sesterské, XXVII. výroční sjezd ČKS


Úvod: Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO) představuje mimotělní krevní oběh s možností kompletní náhrady funkce plic a srdce (veno-arteriální konfigurace). Systém ECMO napomáhá k hemodynamické stabilizaci, zlepšuje orgánovou perfuzi u kriticky kardiálně selhávajících nemocných; přispívá k překlenutí doby do uzdravení myokardu nebo do provedení další život zachraňující intervence.

Kazuistika popisuje 43-letého nemocného se STEMI přední stěny LK s nutností zavedení VA ECMO pro refrakterní srdeční zástavu na Emergency FN Plzeň. Následně byla provedena urgentní koronarografie s nálezem 90% odstupové stenozy RIA, která ošetřena perkutánní koronární intervencí s implantací DES. Po výkonu došlo k obnovení elektrické aktivity srdce s těžkou systolickou dysfunkcí LK (EF 10-15%). Nutná vysoká podpora oběhu noradrenalinem, při inotropní podpoře dobutaminem a následně i levosimedanem došlo ke zlepšení kontraktility LK s možností odpojení VA ECMO 5.den. Vyšetřením MULTIPLATE byl zjištěn nedostatečný antiagregační efekt ticagreloru, proto byl nemocný převeden na léčbu prasugrelem. Byla provedena perkutánní dilatační tracheostomie a nemocný postupně odvyknut od UPV. Kontrolní echo s nálezem lehké systolické dysfunkce LK s EF 40-45%. Nemocný dimitován 29. den do domácí péče s normální neurologickým nálezem, CPC 1.

Závěr: Popisujeme komplexní terapii včetně sesterské péče o nemocného po refrakterní srdeční zástavě s použitím metody VA ECMO. VA ECMO je vysoce účinná, ale technicky náročná metoda, která vyžaduje úzkou spolupráci týmu lékařského a sesterského včetně perfuzionistů v rámci kardiocentra.