POINFARKTOVÁ RUPTURA VOLNÉ STĚNY LEVÉ KOMORY SRDEČNÍ - DVANÁCTILETÉ ZKUŠENOSTI.

P. Kačer, J. Pirk, T. Červinková, V. Adámek, I. Houšková, V. Adámková (Praha)
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXVII. výroční sjezd ČKS

Poinfarktová ruptura volné stěny levé komory srdeční (RVSLK) je katastrofickou komplikací infarktu myokardu s vysokou operační a hospitalizační mortalitou. Chirurgická léčba RVSLK a její sekundárně preventivní důsledky pro život nemocných nejsou kvůli raritě této diagnózy dostatečně popsány.

Cíl: prezentovat naše kardiochirurgické zkušenosti s touto diagnózou a prezentovat soubor nemocných s RVSLK operovaných v Kardiocentru IKEM v období 1. 1. 2006 - 31. 12. 2017.

Sledovaný soubor, metodika: hodnocený soubor tvoří 25 osob operovaných pro RVSLK (15 mužů 10 žen, průměrný věk 62,9 roku). K ošetření RVSLK bylo používáno pět chirurgických technik. V četnosti zastoupení bez statisticky významného rozdílu. Převládala technika přímé sutury ruptury a technika „double patch“, které byly shodně provedeny každá 7 (26,92 %) nemocným.

Výsledky: Třicetidenní mortalita činila 20 %. Zemřelo 5 pacientů, z toho 4 nemocní přímo na operačním sále. Průměrná doba pooperačního sledování byla 21,9 měsíce (min. 0,75, max. 121) Průměrná pooperační ejekční frakce LK byla 40,16 %. Pooperačně mělo 52,6 % pacientů anginu pectoris (AP) CCS I, 5,3 % CCS II, žádný pacient neměl AP CCS III a IV a 42,1% nemělo AP. Pooperační dušnost NYHA I mělo 38,9 %, NYHA II 27,8 % a NYHA III 11,1 % nemocných. Dušnost NYHA IV měl jeden nemocný. Bez dušnosti bylo 16,7% nemocných

Závěr: Nemocní s RVSLK mají šanci na přežití pokud je diagnóza učiněna včas a nedojde k blow-out ruptuře s masivním výlevem krve do perikardu, která vede prakticky k okamžité smrti. Dle typu a lokalizace ruptury může být použito několik chirurgických technik, které se liší svým rozsahem a šetrností k myokardu. Po úspěšně provedené korekci RVSLK nedochází (dle našich výsledků) v naprosté většině k výraznému omezení EF LK a výrazné klinické symptomatologii (CCS, NYHA).

Podpořeno grantovým projektem AZV MZ ČR No 16-28352A